Anasayfa Haber Gigabyte Z690 Aorus Master Anakart Göründü

Gigabyte Z690 Aorus Master Anakart Göründü

H410 Anakartlar

Intel’in Z690 yonga setine dayanan ve DDR5 bellek desteği sunan Aorus Master, üst segment 12. nesil işlemciler için geliyor.

Gigabyte’ın henüz duyurulmamış Z690 Aorus Master anakartının görüntüsü sızdırıldı. Z690 Aorus Master, Z590 varyantının halefi olacak ve Intel’in 12. nesil Alder Lake platformuna destek sunacak.

Aorus anakartlarda genelde turuncu ve gümüş renkli bir tema tercih ediliyordu. Yeni anakarttaki mor ve mavi vurgular ise doğrudan göze çarpıyor. Kartın düzeni, selefi Z590 Aorus Master ile büyük ölçüde aynı görünüyor. Aynı E-ATX form faktörüne ve benzer VRM soğutma bloğuna sahip.

Önceki Z590 Master, 90A akıllı güç aşamalarıyla 18+1 faza sahipti ve bu da onu Z590 platformundaki en güçlü VRM sistemlerinden biri haline getiriyordu. Yeni Z690 Aorus Master’ın benzer veya daha güçlü bir güç dağıtım sistemine sahip olacağını düşünebiliriz.

Dörtlü DIMM yuvasının yanında “DDR5” ibaresini görebiliyoruz ve bu da Z690 Aorus Master’ın DDR5 bellek desteği sunduğunu kanıtlıyor. Ancak yeni yonga setinin hangi bellek hızlarına sahip olduğunu görmemiz için resmi duyuruyu beklememiz gerekecek.

Anakart üzerinde ayrıca üstteki PCIe x16 yuvasını çevreleyen üç M.2 SSD yuvasının yerleri de görülüyor. Üstteki M.2 yuvası kendi soğutucusuyla kaplıyken, alttaki ikisi sağdaki Z690 yonga seti ile bir soğutucuyu paylaşıyor. Üst x16 yuvasına ek olarak, alt tarafta iki ek x16 yuvası mevcut. Bildiğiniz üzere Alder Lake platformu PCIe 5.0 desteğiyle geliyor ve bu muhtemelen tek bir PCIe X16 yuvasıyla kısıtlı olacak.

Aorus Z690 Master modelinin Gigabyte’ın Alder Lake platformundaki amiral gemisi anakartlarından biri olmasını bekleyebiliriz. Daha üst seviyede ise eğer piyasaya sunulursa Aorus Extreme ve Tachyon (hız aşırtmaya özel) modelleri yer alacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.