Anasayfa Haber Twitch: Geçen Haftaki Veri İhlali Büyük Değil

Twitch: Geçen Haftaki Veri İhlali Büyük Değil

Twitch, kredi kartı numaraları gibi hassas kullanıcı verilerinin açığa çıkmadığını söylüyor.

Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch, geçtiğimiz hafta büyük bir veri ihlali ile gündeme gelmişti. Veri ihlali, Twitch platformunda yayın yapan kullanıcıların yıllık gelirlerini ortaya koyarak adından söz ettirmişti. Platformdan gelen açıklama ise bahsi geçen veri ihlalinin büyük çapta olmadığı yönünde. Twitch, canlı yayın platformunda yaşanan veri ihlalinin yalnızca kaynak kodundan belgeler içerdiğini belirtiyor.

Twitch, yaptığı açıklama ile kullanıcıların şifrelerine, oturum açma kimlik bilgilerine, tam kredi kartı numaralarına ve banka bilgilerine erişilmediğini ve yaşanan ihlal sırasında bu hassas bilgilerin ifşa edilmediğini belirtiyor. Platform, yaşanan veri ihlalini ise sunucu yapılandırma değişikliğindeki bir hataya bağlıyor. Sunucu yapılandırma değişiklikleri, sunucu bakımı sırasında gerçekleştiriliyor ve hatalı bir yapılandırma söz konusu olursa, sunucularda depolanan veriler yetkisiz erişime maruz kalabiliyor.

Bununla birlikte Twitch, olayın yalnızca az sayıda kullanıcıyı etkilediğini de iddia etmekte. Hatta platform, bu konuda oldukça emin konuşuyor. Twitch ayrıca, veri ihlalinden doğrudan etkilenen kişilerle iletişim kurduğunu da belirtmekte. Böylelikle, Video Games Chronicle ve siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont’un iddialarına karşı çıkmış oluyor. Zira Video Games Chronicle, Twitch’in 2019’dan bu yana en yüksek gelir elde eden yayıncılarına ilişkin ayrıntılar da dahil olmak üzere yaklaşık 125 gigabayt verinin sızdırıldığını bildirmişti. Beaumont ise “Twitch sızıntısı gerçek ve önemli miktarda kişisel veri içeriyor.” şeklinde bir tweet ile durumdan bahsetmişti.

Son olarak yayın platformu Twitch’in, güncel olayla ilgili yayınladığı blog yazısını buradan okuyabileceğinizi belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi