Anasayfa Haber Steam, Kripto Para ve NFT İçeriğe Sahip Oyunları Yasaklayabilir

Steam, Kripto Para ve NFT İçeriğe Sahip Oyunları Yasaklayabilir

Steam, Kripto Para ve NFT İçeriğe Sahip Oyunları Yasaklayabilir

Dünyanın en büyük oyun dağıtım servisi olan Steam, kripto para ve NFT barındıran oyunları platformdan tamamen uzaklaştıracak.

Birinci şahıs macera oyunları arasında ilgi çekici yapımlardan biri olan Age of Rust’ın geliştiricisi SpacePirate Games’e göre Steam, kripto para ve NFT temelli oyunların yayımlanmasını engelleyecek. Stüdyonun Twitter hesabından paylaştığı görselde de kripto para veya NFT alışverişine izin veren, blok zinciri teknolojisine bağlı uygulamaların Steam’de yayımlanamaz başlığına dahil edildiğini görüyoruz. Valve konuyla alakalı net bir açıklama yapmasa da bahsettiğimiz madde 6 Ekim 2021 tarihinde eklenmiş. Zira Google tarafından ön belleğe alınan sayfalar kısmında bu kolaylıkla anlaşılıyor.

SpacePirate’in geliştirdiği Age of Rust’ta yer alan NFT’lerin, tamamlanan görevlere göre oyunculara ödül olarak verilmesi planlanıyor. Oyun geliştirme aşmasında ancak şimdiden çok sayıda kişinin dikkatini çekmiş durumda. Diğer taraftan, Steam yönetiminin düşüncesi ise dünya üzerinde geçerli bir değeri olan ögelerin platformda yer almamasını sağlamak. Bu sayede dolandırıcılıkların önüne geçilmesiyle birlikte Valve da adli sorunlarla uğraşmamış olacak. Ayrıca Age of Rust’ın başka bir sitede yayımlanacağını belirtmeden geçmeyelim.

Steam, Kripto Para ve NFT İçeriğe Sahip Oyunları Yasaklayabilir-1

Günümüzde yeni yeni popülerleşen NFT tabanlı oyunların sayısı gün geçtikçe artsa da Valve’ın konuya bakış açısı nedeniyle geliştirici şirketlerin farklı oyun dağıtım platformlarıyla anlaşması muhtemel. Özellikle Epic Games CEO’su Tim Sweeney’in blok zinciriyle bağlantılı oyunlara olumlu bir tavır sergilemesi de bu kategorideki oyun yapımcılarına destek niteliğinde sayılabilir. Akıllardaki tek soru işareti ise Steam Topluluk Pazarı’nda satılan eşyaların maddi anlamda bir karşılığı varken kripto paralara veya NFT’lere karşı bu yasakçı tutumun ne kadar adaletli olduğu. İlerleyen günlerde Valve’ın yapacağı tahmin edilen açıklama sonrasında yaşanacak gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.