Anasayfa Haber Samsung, Üçüncü Çeyrekte Küresel Akıllı Telefon Gönderilerinde Birinci Oldu

Samsung, Üçüncü Çeyrekte Küresel Akıllı Telefon Gönderilerinde Birinci Oldu

Samsung, Katlanabilir Telefon Üretimini Artırmak İçin Binlerce Kişiyi İşe Alacak-1

Samsung, küresel akıllı telefon gönderilerinde zirvedeki konumunu koruyor.

Araştırma firmalarının raporlarına göre, 2021’in üçüncü çeyreğinde Samsung, küresel akıllı telefon sevkiyatlarının zirvesini yaşarken, Apple ise 2021’in ikinci çeyreğinde elde ettiği maksimum işletme karını yeni çeyrekte de koruyor. Raporlardan biri, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatlarının geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 6 düşüş kaydettiğini de bizlere bildirmekte. Samsung, bu çeyrekte pazar payının yüzde 23’ünü elinde tutarak alanında zirveye oturdu. Samsung’u, aynı dönemde yüzde 3 pazar payı kazanan Apple izliyor.

Canalys tarafından hazırlanan rapora göre Samsung, 2021’in üçüncü çeyreğinde yüzde 23’lük pazar payını koruduğu için küresel akıllı telefon sevkiyatlarının kralı olmaya devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde de yüzde 23’lük pazar payı ile zirvede bulunuyordu. Raporda ayrıca, küresel akıllı telefon pazarının, bileşen kıtlığı nedeniyle yüzde 6 oranında küçüldüğünden de bahsediliyor. Ancak Apple, buna rağmen akıllı telefon gönderilerindeki pazar payını yüzde 15’e yükseltmiş durumda. Şirket, geçtiğimiz yıl aynı dönemde yüzde 12’lik pazar payını elinde bulunduruyordu.

Counterpoint’in yayınladığı yeni bir rapor, Apple’ın 2021’in üçüncü çeyreğinde piyasadaki en yüksek işletme karı ve gelir üreticisi olmaya devam ettiğini belirtiyor. Şirket, küresel akıllı telefon pazarının işletme karının yüzde 75’ini ve gelirin de yüzde 40’ını ele geçirmiş durumda. Rapor, Apple’ın başarısının sırrının, ilk 5G özellikli iPhone modellerinin piyasaya sürülmesi olduğunu da belirtmekte. Ayrıca, Apple ürünlerinin birlikte çalışabilme özelliği, kullanıcıları Apple ekosisteminde kalmaya da ikna etmiş.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi