Anasayfa Haber 100’e Yakın Z690 Anakart Modeli Listelendi

100’e Yakın Z690 Anakart Modeli Listelendi

MSI, ASUS ve Gigabyte gibi anakart üreticileri 12. nesil için sıkı hazırlandı ve birçok anakart modeliyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

Intel tarafından bir değişiklik yapılmadığı sürece 12. nesil işlemciler ve Z690 anakartlar 4 Kasım’da satışa çıkmaya başlıyor. Yeni platformla birlikte DDR5, PCIe 5.0 ve hibrit mimarisi gibi birçok yenilik geldiğinden sıkça söz etmiştik. Şimdi ise ASRock, ASUS, Biostar, NZXT, Gigabyte ve MSI gibi üreticilerin 98 yeni anakart modeli gün yüzüne çıktı.

ASUS, görünüşe göre en az 30 farklı SKU planlıyor. Bu ürünler arasında aynı modelin DDR4/DDR5 olan varyantlarının yanında WiFi varyantları da var. Gigabyte ise 27 yeni anakart modeliyle listeye dahil olurken MSI’a ait 24 yeni Z690 yonga seti mevcut.

Burada her bir anakartın ayrıntılı teknik özellikleri bulunmuyor, ancak üst düzey modellerin çoğunlukla DDR5 desteğine sahip olduğu, orta sınıf ve alt seviye modellerin ise çoğunlukla DDR4 standardını kullandığı görünüyor.

ASRock, DDR5’ten daha çok DDR4 modellere sahipken Gigabyte ve MSI daha çok DDR5’i tercih ediyor. Son olarak ASRock, ASUS ve Gigabyte’ın sıvı soğutmalı özel modelleri piyasaya çıkacak, ancak MSI’ın böyle bir Godlike modeli sunup sunmayacağı belli değil.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.