Anasayfa Haber Apple M1 Max Benchmark Sonuçları Sızdı

Apple M1 Max Benchmark Sonuçları Sızdı

Apple M1 Max Benchmark

Apple M1 Max benchmark sonuçları oldukça etkileyici puanlar ortaya koyuyor.

Apple M1 Max işlemcisinin Geekbench 5’teki tek ve çok iş parçacıklı testlerde nasıl bir performans gösterdiğini ortaya koyan ilk resmi olmayan benchmark sonuçları sızdırıldı. Apple, orijinal M1 işlemcisine göre yüzde 70’e varan bir performans artışı sağladığını ileri sürüyor. Tabii ki resmi olmayan ve bağımsız sonuçlar bu noktada oldukça önemli.

Geekbench 5’te sızdırılan performans kriterlerine bakıldığında M1 Max CPU, macOS 12.4’te tek çekirdekte 1749 puan ve çok çekirdekli testlerde 11542 puan alıyor. Şirket yalnızca 14.2 ve 16.2 inçlik varyantları duyurduğu için resmi bir yapılandırma olmayan Macbook Pro 18.2 varyantı kullanılmış. Bu, Apple’ın kullandığı ancak henüz piyasaya sürmediği dahili bir test platformu olabilir. Bu test platformu gelecekte bir lansman görebilir veya görmeyebilir.

Performans karşılaştırmalarına gelince, MacBook Pro 2020’deki M1 CPU 8 çekirdeğe ve yaklaşık 3,2 GHz saat hızına sahip. M1 Max, yüzde 25 daha fazla çekirdek (10’a 8) sunuyor ve TSMC’nin 5nm işlem düğümünde biraz daha yüksek saat hızları bekleyebiliriz. Bu, tek iş parçacıklı iş yüklerinde yüzde 2-3’lük bir performans artışına yol açıyor ancak CPU çok iş parçacıklı testlerde gerçekten parlıyor. Orijinal M1 çipine sahip MacBook Pro ve iMac’e kıyasla M1 Max’ten çok iş parçacıklı testlerde ortalama yüzde 55 performans artışı beklenebilir.

Çip, Apple macOS ortamında karşılaştırıldığı için yongayı Intel ve AMD’nin x86 modelleriyle karşılaştırmak akıllıca değil. Çünkü bunların kıyaslamaları Windows 10 veya Windows 11’de raporlanmış durumda. Puan, Apple M1 Max’i 3,3 GHz’de 12 çekirdekli Xeon W-3235 çipe sahip bir Mac Pro ile aynı seviyeye getiriyor. Farklı işletim sistemlerine rağmen M1 Max, Geekbench 5’in kendi kıyaslama veritabanında listelenen çoklu iş parçacıklı testlerde AMD Ryzen 9 5800X, Intel Core i9-11900K ve Core i9-10900K’dan daha iyi performans gösteriyor.

Sonuçlar, 32 çekirdekli GPU’su ile birlikte çalışırken yaklaşık 50-60W güç derecesine sahip olması beklenen M1 Max yongası için çok etkileyici. Yeni piyasaya sürülen çip için ileriki dönemde daha fazla kıyaslamanın ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.