Anasayfa Haber macOS Monterey Çıkış Tarihi Belli Oldu

macOS Monterey Çıkış Tarihi Belli Oldu

macOS Monterey Çıkış Tarihi

Apple, Unleashed etkinliği sonrası macOS Monterey çıkış tarihi için de açıklama yaptı.

Apple tarafından AirPods 3 ve yeni nesil MacBook Pro ailesinin tanıtıldığı Unleashed etkinliği sonrasında macOS Monterey işletim sisteminin çıkış tarihi konusunda da açıklama geldi. Buna göre, aylardır beta aşamasında olan macOS Monterey, 25 Ekim tarihinde kullanıcılar ile buluşacak. Bu süreçte Apple; Safari, Mac için Kısayollar, Evrensel Kontrol ve çok daha fazlası gibi işletim sisteminin birkaç bölümünü tamamen yeniledi.

Başlıca yeni özelliklerden biri de ilk olarak 2018 yılında iOS 12’de ortaya çıkan Kısayollar desteği. Kısayollar, Automator veya AppleScript’in yerini hemen almıyor ancak büyük olasılıkla Mac’lerde karmaşık görevleri otomatikleştirmenin en iyi yolu olacak. Diğer önemli özellikler arasında, birden fazla Mac veya iPad’i sorunsuz bir şekilde kontrol etmek için bir Mac klavyesini ve track pad’i kullanmanıza izin veren Evrensel Kontrol ve Rahatsız Etmeyin özelliğine daha fazla ayrıntı ekleyen bir Odak modu bulunuyor.

Monterey, hem Intel hem de Apple Silicon Mac’lerde çalışacak. Öte yandan, şu anda macOS Big Sur’u destekleyen her modelde çalışmayacak. İşletim sistemi, bazı 2013 ve 2014 model Intel Mac’in yanı sıra 2015’ten itibaren çıkan 12 inç MacBook’un ilk yinelemesi için destek vermiyor.

Bu arada aynı tarihte SharePlay özelliğini aktif edecek olan iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 mobil işletim sistemlerinin de çıkış yapacağını da belirtelim.

macOS Monterey Desteği Alacak Mac Modelleri

  • 2015 başı MacBook Air ve daha yenisi
  • 2015 başı MacBook Pro ve daha yenisi
  • 2016 başı MacBook ve daha yenisi
  • 2015 sonu iMac ve daha yenisi
  • 2014 sonu Mac mini ve daha yenisi
  • 2017 sonu iMac Pro ve daha yenisi
  • 2013 sonu Mac Pro ve daha yenisi
Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.