Anasayfa Haber Zen 4 Mobil İşlemciler 16 Çekirdekle Çıkış Yapabilir

Zen 4 Mobil İşlemciler 16 Çekirdekle Çıkış Yapabilir

AMD Ryzen Mobil İşlemci

Ryzen 7000H serisi olarak beklediğimiz Zen 4 mobil çipler 16 çekirdek, entegre RDNA 2 grafikleri ve DDR5 bellek desteğiyle gelebilir.

Zen 3 mimarisine dayalı AMD Rembrandt APU serisini 2022 yılının başında, hatta CES 2022 etkinliğinde bekliyoruz. Ancak bu serinin halefi olan Zen 4 mimarili Raphael ve Phoenix kod adlı yongalarla ilgili detaylar şimdiden sızdırılmaya başladı.

Daha önce Zen 4 dizüstü bilgisayarların 16 çekirdekle birlikte gelebileceğinden söz edilmişti. Şimdi ise @greymon55 tarafından pek çok yeni bilgi sızdırıldı. AMD Raphael, Zen 4 mikro mimarisine dayalı çekirdeklere sahip yeni nesil masaüstü silikonu olacak. Henüz masaüstü çiplerin çekirdek sayısıyla ilgili bir bilgi veya doğrulama yok. Ancak görünen o ki mobil işlemciler 16 çekirdeğe kadar ulaşacak.

Yeni işlemcilerin Raphael-H kod adıyla geleceği bildirildi. Bununla birlikte giriş seviyesinden üst seviye dizüstü bilgisayar tasarımlarına kadar Phoenix kod adlı farklı APU’ların da geleceği söyleniyor. Söylentilere göre Phoenix, Raphael-H’den bile daha güçlü olacak ve yüksek performansa odaklanacak.

Birkaç ay önce AMD Zen 4 Raphael masaüstü işlemcilerin entegre GPU’lar ile sunulabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi ise iGPU’lu ilk Ryzen masaüstü CPU’ların RDNA2 mimarisini kullanacağı söyleniyor. Yani Raphael adını hem masaüstü hem mobil tarafta entegre grafiklerle görmemiz mümkün.

Özellikle dizüstü bilgisayarlar için üretilen mobil yongalar olmak üzere Zen 4 işlemcilerde önemli yenilikler yapılacak gibi görünüyor. Ryzen 7000H serisi ise Phoenix ve Raphael tasarımlarıyla piyasaya sunulabilir. Ayrıca yeni platformla birlikte DDR5 bellek teknolojisinin desteklenmesini bekliyoruz.

AMD’nin işlemcileri, 2022 sonunda veya 2023 yılının başlarında piyasaya çıkacak ve Alder Lake’in yerini alacak olan Intel Raptor Lake ile rekabet edecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.