Anasayfa Haber ARM’nin Yeni GPU Mimarisi İki Kat Daha Hızlı Olacak

ARM’nin Yeni GPU Mimarisi İki Kat Daha Hızlı Olacak

Birçok teknolojik cihazda imzası olan ARM, GPU mimarisini hızla geliştirmeye devam ediyor.

ARM, 2022’de çıkacak yeni nesil GPU mimarisinin FP32 makine öğrenimi performansı söz konusu olduğunda, bu yılki Arm Mali-G710’a kıyasla performansı neredeyse iki katına çıkaracağını açıkladı. ARM’nin 2018’deki önceki nesil mimarisiyle karşılaştırıldığında ise yeni GPU söz konusu iş yüklerinde neredeyse beş kat daha hızlı olacak.

Şirketin ML iş birimi Kıdemli Teknoloji Direktörü olan Ian Bratt, DevSummit’te yaptığı konuşmada GPU mimarilerinin makine öğrenimi performansının ne kadar hızlı ilerlediğini gösteren bir slayt gösterdi. Şirketin 2022 GPU mimarisinin, çekirdek başına performans söz konusu olduğunda FP32 ML iş yüklerinde Mali-G76’dan 4,7 kat daha hızlı olması bekleniyor. GPU çekirdeği ayrıca yürütme birimleri, doku birimleri, tarama birimleri ve diğer uygulamaya özel donanımlardan oluşuyor.

FP32 ML performans artışının oyunlardaki performansı veya watt başına genel performansı nasıl etkilediği belirsiz. Ancak en yeni Arm Mali G-710’un ISO GPU yapılandırmasında Mali-G78 çözümüne kıyasla %35 daha yüksek ML performansı ve %20 daha yüksek grafik performansı sağladığı biliniyor. Bununla birlikte ML performansının ARM için oldukça önemli olduğu söyleniyor.

ARM, son yıllarda GPU mimari geliştirmesini önemli ölçüde hızlandırdı. Daha önce beş yıl boyunca tek bir GPU mimarisi kullanılıyordu. Süreç içinde hem çekirdek başına performans hem de desteklenen çekirdek sayısı açısından önemli bir gelişme kaydedildi. ARM, 2016’dan başlayarak her yıl mimarilerinin bir yenilemesini sunmaya devam ediyor.

Bu hızlanma yeteneklerin ve performansın çok hızlı bir şekilde gelişmesine yol açtı. Örneğin bu yıl tanıtılan Mali-G710 (Valhalla 3 mimarisine dayalı), çekirdek başına grafik performansı açısından 2018’de duyurulan Mali-G76’dan (Bifrost 3 mimarisi) iki veya üç kat daha güçlü.

Bildiğiniz gibi birçok engele takılan NVIDIA ve ARM satın anlaşması henüz gerçekleşmedi. Eğer bu satın alım onaylanırsa NVIDIA’nın ARM GPU mimarileri için neler yapacağını merak ediyoruz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.