Anasayfa Haber Intel ve SiFive Satın Alım Anlaşmasından Sonuç Çıkmadı

Intel ve SiFive Satın Alım Anlaşmasından Sonuç Çıkmadı

Şirketler ne finansal şartlar ne de SiFive teknolojilerinin kullanım şekli konusunda anlaşma sağlayamadı.

SiFive, RISC-V tabanlı işlemci çekirdekleri geliştiren ve SoC tasarımı yapan en önemli şirketlerden biri konumunda. Bu yılın başlarında Intel’in SiFive’ı satın almakla ilgilendiği söyleniyordu. Mavi ekip başlangıç için 2 milyar dolar teklif etmişti ve iki şirketin farklı şartlara odaklandığı bildirildi.

Ancak şirketlerin mali şartlar ve SiFive teknolojilerinin Intel’in yol haritasına nasıl entegre edileceği konusunda anlaşamadıkları söyleniyor. Ayrıca görüşmeler gizli olduğu için taraflardan hiçbiri bir yorumda bulunmadı.

Intel’in SiFive’ı satın almak istemesinin birkaç nedeni var. İlk olarak, Intel’in kesinlikle ele almak isteyeceği x86’nın erişemeyeceği birçok uygulama var. x86 pazarı belki de yılda 350 ~ 360 milyon birim ile sınırlı. Intel, RISC-V dünyasına yeterince erken girmeyi başarırsa müşterileri için ürün yelpazesini büyük ölçüde çeşitlendirebilir ve kendi fabrikalarında üretilen yüksek hacimli çözümler sunabilir.

RISC-V, Google, Huawei ve Western Digital dahil olmak üzere birçok endüstri devi tarafından desteklenen ve dinamik olarak gelişen açık kaynaklı bir ISA (komut seti mimarisi). Daha önce RISC-V çekirdekleri yalnızca basit mikro denetleyicilerde kullanılırken, bugün daha zorlu uygulamalar için ve hatta Linux’ta kullanılabiliyor. En önemlisi ise geliştiricilerin lisanslaması gereken ticari RISC-V uygulamaları olsa da bu durumda bile ISA için bir ödeme gerekmiyor.

SiFive, daha rekabetçi çözümler geliştirmek için CPU geliştirme ekibini 200 ila 400 mühendisle genişletmeyi planlıyor. Bu nedenle özel yatırımcılardan veya büyük şirketlerden gelecek bir kaynağa ihtiyaçları var.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.