Anasayfa Haber Intel, 14. Nesil Meteor Lake için Önemli Bir Adım Attı

Intel, 14. Nesil Meteor Lake için Önemli Bir Adım Attı

CEO’ya göre Intel 4 (7nm) üretim teknolojisine dayanan ilk prototip, olağanüstü performans sunuyor.

Intel, bu hafta şirketin 14. nesil Meteor Lake CPU’ları için geliştirilen tekli hesaplama biriminin başarılı bir şekilde çalıştığını bildirdi. Şirket Mart ayında ilk 7nm Hesaplama Birimini (Compute Tile) tamamladı. Bu da Intel’in yeni nesil x86 mimarisini geliştirme sürecinde başka bir kilometre taşını simgeliyor.

Meteor Lake, Intel’in 2023’te piyasaya sürülmesi beklenen 14. nesil Core işlemcilerini temsil ediyor. Yongalar Intel 4 (7nm) süreci ile yepyeni bir üretim teknolojisi kullanacak. Şirketin ilk testlerinin başarılı olduğu ve mevcut üretim planlarına göre önde olduğu söyleniyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, şirketin bu hafta gerçekleştirdiği mali kazanç görüşmesi sırasında şunları söyledi:

Intel 4’te Meteor Lake için hesaplama birimimizi tamamlamıştık, bu çeyrekte fabrikadan çıktı ve tam da beklediğimiz yerde, olağanüstü performansla 30 dakika içinde güçlendi. Tüm bunlar, sürecin sağlıklı ilerlediğini gösteren en iyi öncü ürün girişimlerinden biri.

Intel, çipin CPU geliştirme döngüsünün bu aşaması için beklentileri doğrultusunda performans gösterdiğini söylüyor. Bu noktada hiç kimse silikonun çığır açan bir performans göstermesini veya %100 kararlı çalışmasını beklemiyor. Mavi ekip zamanla Meteor Lake’in farklı birimlerini geliştirmeye devam edecek.

Meteor Lake, Intel’in Foveros paketleme teknolojisine sahip çok döşemeli bir tasarımı benimseyen ilk masaüstü işlemcisi serisi olacak. Yeni yongaların yüksek sayıda Ocean Cove çekirdekleri ve enerji verimliliği sunan Gracemont çekirdeğine sahip olması beklenmekte. Bununla birlikte 192 Yürütme Birimine (EU) varan entegre bir GPU kullanılacağı söyleniyor. Çipte ayrıca bir bellek kontrolcüsü, PCIe kontrolcüsü ve bir Thunderbolt kontrolcüsü yer alacak.

Intel, Meteor Lake tasarımlarının 5W’dan 125W’a ölçekleneceğini söylüyor. Bu da işlemcilerin tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar gibi birçok alanda kullanılabileceğini gösteriyor.

14. nesil işlemcilerin LGA 1700 veya LGA 1800 soketini kullanacağı da gelen bilgiler arasında. Ancak 12. nesil Alder Lake platformu için hazırlanan anakartlarla uyumluluk sağlamasını beklemiyoruz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.