Anasayfa Haber NASA, Perseverance Gezginiyle Yeniden İletişim Kurmayı Başardı

NASA, Perseverance Gezginiyle Yeniden İletişim Kurmayı Başardı

Mars’tan gezegenimize önemli bilgiler gönderen Perseverance gezginiyle irtibat bir süredir kesikti ve bağlantı tekrar sağlandı.

The Perseverance, Şubat 2021’de inişinden bu yana Mars yüzeyini haritalıyor ve gezegenin yapısını analiz ediyor. NASA, birkaç hafta süren kesintinin artından gezgin aracı ile yeniden iletişim kurmayı başardı.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL), bu haftayı Mars merkezli Perseverance gezgini ile bağlantı yeniden sağlandığı için kutladı. Yeniden kurulan bağlantı, Perseverance ekibinin Mars manzarasının görüntülerine ve daha fazla ses kaydına ulaşmasına imkan tanıyor.

JPL ekibi, birçok farklı riskin yanı sıra iletişim sorunlarıyla ilgili potansiyel sorunlara yönelik planlar yapmak zorunda. En son teknolojiler yerine bilinen teknolojilerin kullanılması, uzun vadeli iletişim ve NASA’nın galaktik komşumuz hakkında daha fazla bilgi edinme becerisini sağlama konusunda kritik bir rol oynuyor.

JPL mühendisleri, yakın zamanda yayınlanan bir videoda gezginin ses ve akustik verileri sağlamak için daha önce hiç duyulmamış bir mikrofon kullandığını anlatmıştı. Engelleri aşmaktan veri toplamaya ve analiz etmeye kadar çeşitli görevleri yerine getirebilen The Perseverance, 1990’ların sonlarında Apple iMac G3’ü çalıştıran aynı CPU olan değiştirilmiş bir PowerPC 750 ile donatıldı.

Milyonlarca kilometre ötede radyo dalgalarıyla çalışan bir gezgin tasarlamak, inşa etmek, taşımak ve kontrol etmek bildiğiniz üzere çok zor bir iş. Temmuz 2020’de başlatılan program, 2,7 milyar dolarlık bir maliyete sahip ve dünyanın en parlak mühendislerinden, bilim adamlarından ve araştırma kuruluşlarından oluşan bir ekip gerektiriyor.

Perseverance gezgini, kaya, toprak ve hava örneklerini analiz etmek için gezegenin yüzeyinde tur atmaya devam edecek. Ayrıca veriler Mars atmosferinde birkaç test gerçekleştiren küçük bir helikopter olan Ingenuity tarafından yakalanacak ve iletişim kurma konusunda yardımcı olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.