Anasayfa Haber Zen 3 Mimarili 3D V-Cache Ryzen İşlemciler Seri Üretime Giriyor

Zen 3 Mimarili 3D V-Cache Ryzen İşlemciler Seri Üretime Giriyor

Ryzen 5000 vs i9-10900K

Mevcut Ryzen 5000 serisi işlemcilerin B2 revizyonları yılın son aylarında geliyor. 3D V-Cache teknolojisiyle fark yaratacak yeni Ryzen işlemciler ise yakında seri üretime girecek ve 2022 yılının başlarında çıkış yapacak.

AMD, yaklaşan 3D V-Cache teknolojisine sahip Ryzen işlemcilerin 2022 yılının ilk çeyreğinde geleceğini resmen doğrulamıştı. Sızıntı kaynağı Greymon55‘in bildirdiğine göre şirketin yeni Zen 3 işlemcileri önümüzdeki ay seri üretimine geçecek.

Öte yandan AMD’nin B2 revizyonlu Ryzen 5000 serisi işlemcilerinden daha önce söz etmiştik. Yeni revizyona sahip çiplerin farklı teknik özellikler taşımasını beklemiyoruz. Sızıntıda ayrıca B2 Ryzen işlemcilerin 2021 sonuna kadar perakende satışa sunulacağı söyleniyor.

Ryzen 7 5700G

AMD’den Robert Hallock, B2 yenilemesinin herhangi bir mimari değişiklik getirmediğini, ancak mevcut yongalara kıyasla daha iyi stabilite ve frekans hızları sunabileceğini doğruladı. B2 revizyonlu işlemciler henüz piyasaya çıkmadı ve bazı avantajlara sahip olup olmadığını görmemiz için beklememiz gerekiyor.

B2 Ryzen 5000 işlemcilerin yanı sıra 3D V-Cache özelliğine sahip işlemciler, Intel’in yakında piyasaya sunacağı 12. nesil Alder Lake masaüstü serisiyle rekabet edecek. AMD’nin mevcut Zen 3 serisinde Intel serisine göre daha rekabetçi olmak amacıyla fiyat indirimleri yapması bekleniyor.

Intel, DDR5 ve PCI Express 5.0 teknolojileriyle birlikte AMD’ye karşı bazı farklar yaratacak. Kırmızı takımın Alder Lake ve gelecekteki Raptor Lake olarak bilinen seriye karşı gerçek cevabı ise Zen 4 tabanlı Raphael işlemcilerle birlikte olacak. Şirket ayrıca bu CPU’ların 2022 son çeyreğinde geleceğini doğrulamıştı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.