Anasayfa Haber 20 TB Kapasiteli Sabit Diskler Yolda

20 TB Kapasiteli Sabit Diskler Yolda

Sabit diskler, söz konusu GB başına maliyet, güvenilirlik ve uzun ömürlülük olduğunda yerini korumaya devam ediyor.

Seagate, son kazanç çağrısında henüz duyurulmamış 20 TB kapasiteli sabit disklerinin üretimini artırdığını açıkladı. Sürücüler, iki boyutlu manyetik kayıt (TDMR) kafalarına sahip dikey manyetik kayıt (PMR) teknolojisini kullanıyor. Ayrıca yalnızca belirli müşterilere sunulan ısı destekli manyetik kayıt teknolojisine dayalı mevcut 20 TB HDD’lerinin aksine, yeni sabit diskler genel olarak tüm müşterilere sunulacak.

20 TB HDD’ler evlerinde masaüstü ve NAS sistemlerinde bol miktarda depolama alanına ihtiyaç duyan kullanıcılara hitap ediyor. Örneğin dört sürücülü bir NAS, hem yeterli kapasite hem de oldukça yüksek performans sunan RAID5 modunda yaklaşık 60 TB veri depolayabilir.

Çift Aktüatör HDD’ler

Seagate ayrıca çift aktüatörlü Mach.2 sabit disklerinin üretimini de hızlandırıyor. Başlangıçta bu HDD’ler yalnızca belirli müşteriler tarafından kullanılabiliyordu. Şirket Mayıs ayında Exos 2X14 HDD’sini listelemeye başladı ve bu da Seagate’in bu tür diskleri daha geniş bir müşteri yelpazesine sunmaya hazır olduğunun sinyalini verdi. Seagate başkanının gelecek sabit disk teknolojileri için konuşması şu şekilde:

Şu anda büyük çapta sevk edilen Mach.2 çift aktüatörlü disklerimiz için müşteri kabulü beni aynı derecede heyecanlandırıyor. Birkaç ay önce öngördüğümüz gibi, çekirdek ve uç uygulamalar için Mach.2 sürücülerinin daha fazla benimsendiğini görüyoruz. Bu ürünlerle sağladığımız okuma ve yazma performans kazanımlarından faydalanabilirsiniz. Hem maliyet hem de performans gereksinimlerini desteklemek için kapasiteler 30 TB’ın üzerine çıktıkça çift aktüatörlü sürücülerin daha yaygın hale gelmesini bekliyoruz.

Seagate’in Exos 2X14 14 TB HDD’si temelde 3,5 inç hava geçirmez şekilde kapatılmış helyum dolgulu bir kasaya sıkıştırılmış iki 7 TB sürücüden oluşuyor. Sabit disk 7200 RPM hıza, 256 MB çok bölümlü önbelleğe sahip ve tek bağlantı noktalı SAS 12 Gb/sn arabirimini kullanıyor.

Yüksek Kapasiteli Depolama

SSD’ler ve 3D NAND teknolojileri hızla gelişirken, toplu depolama için sabit disk sürücüleri gigabayt başına maliyet, güvenilirlik ve uzun ömür açısından rakipsizliğini koruyor. HDD üreticileri, kapasite kazanmaya devam etmek için HAMR veya MAMR (mikrodalga destekli manyetik kayıt) gibi yeni enerji destekli manyetik kayıt (EAMR) teknolojilerini benimsemeye devam edecek.

Seagate HAMR teknolojisini seçerken Toshiba ve Western Digital, şimdilik FC-MAMR (akı kontrollü MAMR) ve enerji destekli PMR (ePMR) kullanıyor. HAMR yeni cam medya ve yeni yazma kafaları gerektiriyor. Rakip teknolojiler ise PMR uygulamasına göre (eğer varsa) minimum değişiklikle diskleri kullanıyor.

Şirketin yöneticisi, “HAMR gerçekten 30 TB ve ötesine geçmenin yoludur. Şu anda buna çok güveniyoruz.” diyor. Bu yılın başlarında Seagate, teknolojilerinin 2030’da 100 TB HDD’leri mümkün kılacağını söylemişti.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.