Anasayfa Video TP-Link RE315 OneMesh Destekli Menzil Genişletici İncelemesi

TP-Link RE315 OneMesh Destekli Menzil Genişletici İncelemesi

WI-FI menzil genişleticiler ağınızı kablosuz sinyallerin ulaşmadığı noktalara ulaştırmak için kullanılan cihazlardır. Menzil genişleticiler de yıllar içinde yeni özellikler kazandı ve gelişti.

Bu cihazlara gelen en dikkati çekici yeniliklerden biri de MESH teknolojisi diyebiliriz. Buna örnek olarak TP-Link’in dual-band RE315 menzil genişleticisini örnek gösterebiliriz. Dual-band olması aynı anda 867Mbit’lik 5Ghz ve 300Mbit’lik 2.4Ghz ağlar yayınlayabileceği anlamına geliyor Daha uzaktan çekmesini istiyorsanız 2.4Ghz’e, daha hızlı veri aktarmak istiyorsanız da 5Ghz’lik ağa bağlanabiliyorsunuz.

RE315’in sunduğu hızlardan daha önemli olan ise TP-Link’in kendi patentli teknolojisi olan OneMesh. OneMesh teknolojisinin güzelliği, evinizin içinde dolaştığınızda ve bir cihazdan ötekine bağlandığınızda bunu size fark ettirmemesi, yani hep aynı ağ içinde kalıyorsunuz. Tabii OneMesh teknolojisinden faydalanabilmek için evinizde hali hazırda TP-Link’in OneMesh destekleyen yönlendiricisinin kurulu olması gerek. 

Tasarım

Harici antenler kullanıldığı için yönlendiricinizden gelen zayıf sinyalleri almakta antensiz menzil genişleticilere göre bir tık daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte cihazın üzerindeki WI-FI simgeli led size konumunuzun iyi olup olmadığı konusunda ipucu da veriyor. Eğer yönlendiricinize fazla uzaksanız bu LED kırmızı, ideal uzaklıktaysanız beyaz renkte yanıyor. 

Kurulum

Kurulum için TP-Link bize 3 yol sunmuş. İster akıllı telefonunuza kurduğunuz Tether uygulamasından, ister tarayıcı adres satırına tplinkrepeater.net yazarak, isterseniz de ürünün yanındaki kilit simgeli WPS tuşuna basarak kurulum yapabilirsiniz.

Biz mobil uygulamayla kurulumu yaptık. Uygulama içinden menzildeki cihazları tarattığınızda RE315 otomatik bulunuyor ve kurulum adımlarına başlanıyor. Bu adımların ilki cihaza erişmek için bir şifre oluşturmak.

Sonrasında sırasıyla menzili artırmak istediğiniz 2.4Ghz ve 5Ghz ağları seçmeniz isteniyor. Eğer isterseniz bunlardan birini geçip tek bant için menzil genişletmesi yapabiliyorsunuz. Sonra bu ayarları uyguluyorsunuz ve menzil genişleticiniz çalışmaya başlıyor.

Kurulum bitiminde Tether uygulaması menzilini genişlettiğiniz ağın adının sonuna “_2.4GEXT” ve “_5GEXT” isimleri eklenmiş iki ağ yayınlıyor. Şifreniz de uzatmak istediğiniz WI-FI ağınızla aynı kalıyor.

Cihazın diğer özelliklerine baktığımızda 100mbit hızlı RJ45 yuvası da görüyoruz. Bunun Gigabit olmasını isterdim ama ürünün fiyatına baktığımda çok da büyük bir problem olarak görmüyorum. Maliyetin düşük tutulabilmesi için burada 100 megabitlik bir kablolu ağ seçeneği tercih edilmiş.

Tether Uygulaması

Tether uygulaması altından OneMesh özelliğini ayarlayabiliyor ve yüksek hız modunu aktif hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca menzil genişleticiye yönlendiriciden ne kadar uzağa konumlandırmanız gerektiği konusunda size ipucu veren konum asistanını görebiliyorsunuz.

Bu menzil genişleticinin işlevini artıran şeylerden biri de 2 farklı çalışma modu sunması. Normal menzil genişleticiye ek olarak bir de erişim noktası özelliği var. Bu da kablolu bir ağı kablosuza çevirmenizi sağlıyor. Hoş artık tüm servis sağlayıcılar kablosuz yönlendirici veriyorlar. Ama yine de satın aldığınız cihazda böyle bir fonksiyon olduğunu bilmek güzel.

Tether içinde WI-FI zamanlama, WI-FI sinyal şiddetini ayarlama, cihaz üzerindeki LED’leri kapama ya da zamanlama özelliklerini görüyoruz. Bu tür özelleştirmeler de kullanıcılar için önemli. 

Sonuç Değerlendirmesi

One Mesh destekli bir TP-Link yönlendiriciye sahipseniz, kablosuz ağınızın kapsama alanını büyütmek için RE315 menzil genişleticiyi tercih edebilirsiniz. 867Mbit 5Ghz bandı yüksek kalitede video aktarımını destekliyor. Yönlendiriciye optimum uzaklıkta priz noktasını bulmanız için kullanabileceğiniz konum asistanı da işleri oldukça kolaylaştırıyor.

RE-315’in yaklaşık 350 TL fiyatı var. Daha uyguna da 5Ghz destekli menzil genişleticiler bulmak mümkün. Tp-Link’in biraz daha fazla fiyata kullanıcıya sunduğu şey ise OneMesh desteği. Bu destekle ağ değiştirmeden, stabil bir şekilde kablosuz menzilin genişletilmesi mümkün oluyor.