Anasayfa Haber 3DMark SSD Storage Test Aracı Kullanıma Sunuldu

3DMark SSD Storage Test Aracı Kullanıma Sunuldu

ssd kontrolcü

Özellikle oyuncular için hazırlanan depolama test aracı, sürücünüzün oyun oynamak için ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor.

3DMark, SSD’leri gerçek dünya oyun koşullarında test etmek için tasarlanmış uygulama paketine yeni bir depolama kıyaslama aracı ekledi. Yeni 3DMark Storage Benchmark şimdi uygulama paketinin içinde geliyor ve ayrıca Steam’den bağımsız bir ürün olarak da alabilirsiniz.

Geliştirici, oyuncuların hibrit sürücülerden SATA ve NVMe seçeneklerine kadar çok çeşitli SSD’ler arasından seçim yapabileceğini belirtiyor. Ancak sorun şu ki, SSD’ler yerine sabit diskler için birçok depolama performansı ölçüm aracı geliştirildi. Bu araçların neredeyse tamamı, SSD’nin gerçek dünya kullanımına kıyasla sonuçları çarpıtabilecek performansı ölçmek için sentetik iş yüklerini de kullanıyor.

Yeni sürücü kıyaslama aracı, en yeni depolama teknolojilerinin tümünü baştan itibaren doğrudan destekleyerek tüm bu sorunları ortadan kaldırıyor. Ek olarak, testler sentetik bir iş yükü kullanmak yerine özellikle gerçek dünyadaki oyun performansına odaklanacak. Depolama süreci etkin bir şekilde girdi ve çıktı işlemlerinden oluşuyor. 3DMark, SSD bir görevi yerine getirirken iz (trace) adı verilen bu işlemleri kaydetmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

3DMark Storage testi, gerçek dünyadaki oyun performansını ölçmek için popüler oyunlardan kaydedilen izleri kullanıyor:

  • Açılıştan ana menüye kadar Battlefield V yüklemesi.
  • Açılıştan ana menüye kadar Call of Duty®: Black Ops 4 yüklemesi.
  • Açılıştan ana menüye kadar Overwatch yüklemesi.
  • Overwatch oynarken OBS (Open Broadcaster Software) ile 60 FPS’de 1080p oyun videosu kaydetme.
  • Epic Games Launcher’dan The Outer Worlds’ü yükleme.
  • The Outer Worlds’de oyun ilerlemesini kaydetme.
  • Counter-Strike: Global Offensive için Steam klasörünü harici bir SSD’den sistem sürücüsüne kopyalama.
Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.