Anasayfa Haber USB-C Bağlantılı iPhone, 86 Bin Dolara Satıldı

USB-C Bağlantılı iPhone, 86 Bin Dolara Satıldı

USB-C Bağlantılı iPhone

Dünyanın ilk USB-C bağlantılı iPhone prototipi eBay’de oldukça yüksek bir fiyattan alıcı buldu.

Apple hala Lightning bağlantısı kullanadursun bir kullanıcı modifiye ettiği USB-C bağlantılı iPhone X ile adeta köşeyi dönmüş durumda. Tabii ki diğer taraftan Apple’ın iPhone dahil birçok cihazda USB-C şarj kullanmak zorunda kalacağını da unutmamak gerekiyor ancak robotik mühendisliği öğrencisi Kenn Pillonel elini çabuk tuttu desek yeridir. Bağlantı noktası değiştirilen iPhone, eBay’de tam 86,001 dolara alıcı buldu. Yani cihazın orijinal satış fiyatının 80 katına.

USB-C Bağlantılı iPhone

Pillonel, alıcının cihazı normal bir telefon olarak kullanmaması, parçalarına ayırmaması veya işletim sistemini güncellememesi gerektiği konusunda uyarıyor. Bunlardan herhangi birinin cihazı bozulma riskiyle karşı karşıya bırakabileceği ifade edilmiş. Pillonel ayrıca proje üzerindeki çalışmalarının teknik ayrıntılarını, CNC talimatlarını ve tasarımın kullandığı özel PCB ile ilgili bilgileri içeren bir Github deposu yayınladı. Yaptığı değişikliği ise kopyalamanın oldukça zor olduğunu ve özellikle telefonun kasasına ekstra devre kurmanın hiç de kolay olmadığını söylemek gerek.

Müzayede sadece 1 dolardan başlamıştı ancak teklifler hızla çoğaldı ve günün sonunda 3,000 doların üzerine çıktı. Ayrıca açık artırma sona ermeden önce geri çekilen 100.000 dolar civarında çok daha yüksek teklifler de vardı. Toplamdaysa 116 teklif verildi.

Prototip satılmış olsa da Pillonel daha önce USB-C iPhone’ların hızlı şarj edilmesi, su geçirmezliği ve USB-C aksesuarları için destek eklenmesi gibi unsurları geliştirmek için çalışmaya devam etmeyi planladığını söylemişti.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.