Anasayfa Haber PCIe NVMe Arayüzünü Kullanan HDD’ler Yolda

PCIe NVMe Arayüzünü Kullanan HDD’ler Yolda

Ticarileşen PCIe/NVMe sabit diskler 2024 yılında piyasaya çıkmaya başlıyor.

Seagate, PCIe arabirimi kullanılarak bilgisayara bağlanan ilk sabit disk sürücüsünü sergiledi. Bu deneysel sabit sürücü, SSD’lerle birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmak için NVMe protokolünü kullanıyor. Farklı tipte depolama cihazları için tek bir protokolün kullanılması ise veri merkezlerindeki işleri bir hayli kolaylaştırabilir.

Deneysel sürücü, Seagate’in yerel NVMe bağlantı noktası üzerinden SAS, SATA ve NVMe dahil üç ana protokolün tümünü destekleyen tescilli bir kontrolcüsüne dayanıyor ve herhangi bir köprü gerektirmiyor. HDD, PCIe arabirimi kullanarak 12 adet 3,5 inç sürücüye bağlanan nispeten basit bir PCIe anahtarı kullanan bir 2U JBOD kasasında gösterildi.

Modern HDD’ler tek bir PCIe 2.0 bağlantısını bile zar zor doldurabiliyor, ancak gelecekteki çok aktüatörlü HDD’ler çok daha hızlı olacak. Bu nedenle SATA tarafından sağlanan 6 Gbps veya SAS tarafından sunulan 12 Gbps bir noktada yeterli gelmeyebilir. Endüstrinin sabit diskleri bağlamak için yeni arayüzleri düşünmesi gerekiyor ve PCIe artık kendini kanıtlamış bir seçim. Ayrıca SSD’ler veri merkezlerinde yaygınlaştıkça NVMe protokolü de yayılıyor.

Öte yandan PCIe bağlantılı HDD’lerin benimsenmesi oldukça zaman alacak. Seagate, PCIe/NVMe HDD’lerin ilk örneklerinin neredeyse bir yıl sonra, Eylül 2022’de bir takım önemli müşterilere sunulacağını belirtiyor. Ticari PCIe/NVMe sabit diskler ise 2024’ün ortalarında kullanıma sunulacak. Bu HDD’ler görünüşe bakılırsa öncelikle veri merkezleri için hazırlandı. Ancak yepyeni bir arayüze ve protokole geçiş, performansı artırdığı ve mimariyi basitleştirdiği için PC pazarı için mantıklı olabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.