Anasayfa Haber Sony, Üretimi Yavaşlayan PS5 için Satış Tahminlerini Düşürdü

Sony, Üretimi Yavaşlayan PS5 için Satış Tahminlerini Düşürdü

PlayStation 5 ve Xbox Series X

Güncel bilgilere bakılırsa PlayStation 5’leri raflarda bulmak biraz daha zorlaşacak.

Sony CFO’su Hiroki Totoki, geçtiğimiz ayın sonlarında Bloomberg ile yaptığı bir görüşmede yatırımcılara PS5 için lojistik ve parça tedarik sürecinin giderek zorlaştığını bildirdi. Şirketteki mevcut duruma aşina olan kişilere göre Sony bu mali yıl için PlayStation 5 beklentilerini düşürmüş durumda.

Başlangıçta gelecek yıl Mart ayına kadar 16 milyon PS5 konsolu teslim edeceğini tahmin eden Sony, şimdi PS5 satış hedefini bir milyon kadar düşürdü. Dolayısıyla üretim düştükçe oyunseverlerin konsollara ulaşması da zorlaşacak. Tedarik zinciri sorunları, Eylül 2021 itibarıyla görülen PS5 konsol satışlarındaki düşüşle kendini göstermişti.

PlayStation 5 üretimi şu anda çeşitli ülkelerdeki pandemi koşulları nedeniyle üretim, paketleme ve sevkiyat açısından olumsuz etkileniyor. Sony’nin montaj ortakları ve bileşen üreticileri arasındaki günlük iletişim bile durumu yalnızca bir noktaya kadar iyileştirmiş görünüyor.

Daha da kötüsü, PlayStation 5 için 2022 boyunca arz açısından sıkıntı yaşanması beklenmekte. Bu bağlamda Sony muhtemelen 2022 sonu tahminlerini de değiştirecek. Şu anda 2022 sonuna kadar 22.6 milyon PS5 satış hedefi var ve bu imkansız görünüyor. Öte taraftan karaborsacılar halen piyasada dolaşmaya devam ediyor. Neyse ki Sony, web sitesi aracılığıyla doğrudan satın alma seçeneği sundu ve bunu engellemeye çalışacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.