Anasayfa Haber TSMC, Fabrika Kapasitesi İçin Milyarlarca Ön Ödeme Aldı

TSMC, Fabrika Kapasitesi İçin Milyarlarca Ön Ödeme Aldı

TSMC, 3.8 milyar dolar tutarında geçici ödeme aldığını duyurdu.

Uzun vadeli tedarik anlaşmaları yarı iletken endüstrisinde yeni bir şey değil. Hem önemli çip tasarımcıları hem de sözleşmeli çip üreticileri, doğal olarak istikrarlı arz ve talebi tercih ediyor. Arzın ciddi şekilde kısıtlı olduğu durumlarda ise çip geliştiricileri önceden ödeme yapmakta istekli olabiliyor ve bu da dökümhanelerin istediği bir şey.

Dünyanın en büyük dökümhanesi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), 30 Eylül 2021 itibariyle müşterilerden yaklaşık 3.8 milyar dolar tutarında geçici ödeme aldığını açıkladı. Şirketlerin yaptığı bu ödemeler kapasiteyi korumak için yapıldı.

Rakamları daha iyi anlamak gerekirse, TSMC 2021’in üçüncü çeyreğinde yaklaşık 14.9 milyar dolar gelir elde etti. Yani 3.8 milyar dolar şirket için oldukça büyük bir meblağ. Bu avans ödemeleri belirli hüküm ve koşullara sahip anlaşmalar çerçevesinde yapılıyor. Sonuç olarak, TSMC bu ödemeleri hemen gelir olarak kabul etmiyor ve müşteriler garanti edilen çipleri envanter olarak görmüyor.

TSMC, peşin ödeme yapmak isteyen müşterilerini açıklamadı ancak AMD ve NVIDIA gibi büyük şirketlerden bahsedilmiş. 1 Ağustos 2021 itibariyle NVIDIA’nın ön ödemeli giderleri 31 Ocak 2021’de 142 milyon dolarken 195 milyon dolara yükseldi. NVIDIA, TSMC’ye mi yoksa Samsung Foundry’ye mi avans ödemesi yaptığını açıklamıyor.

AMD ise uzun vadeli tedarik anlaşmalarında önemli ön ödemeler yaptı. 25 Eylül 2021 itibariyle ön ödemeleri bir yılda 299 milyon dolardan 355 milyon dolara yükseldi. Ek olarak, AMD’nin TSMC ve GlobalFoundries ile tedarik anlaşmaları olduğunu ekleyelim.

Qualcomm, çipler için önceden ne kadar ödeme yaptığını açıklamıyor. Bununla birlikte, şirket kısa süre önce gelecekteki tedarik sürecini güvence altına almak amacıyla belirli tedarikçilerle ek anlaşmalar yapacağını doğruladı.

Yarı iletken endüstrisi şu anda sıkıntılı bir durumda ve çip tasarımcıları yeterli kapasiteler elde etmek için peşin ödemeler yapmaya başladı. Aynı şekilde yarı iletken üreticileri de ekipmanlar için peşin ödeme yapmaya hazır hale geldi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.