Anasayfa Haber Linux Yaması, 12. Nesildeki XMP Sorunlarını Gideriyor

Linux Yaması, 12. Nesildeki XMP Sorunlarını Gideriyor

Yakında yayınlanacak yamayla birlikte bellek veya CPU’da yapılan overclock sonrası ortaya çıkan performans sorunları düzeltilecek.

Intel 12. nesil Alder Lake işlemciler şu anda yalnızca Windows 11 işletim sisteminde tam olarak verimli çalışıyor. Linux tarafında bildiğiniz gibi temel öncelik ve görev atama sorunları yaşanıyor. Ancak Phoronix‘e göre bazı sorunları gideren yeni bir yama yakında çıkış yapacak.

Hız aşırtma kaynaklı sorun, UEFI’de XMP bellek profillerinin etkinleştirilmesinden veya Alder Lake yongalarının manuel olarak hız aşırtılmasından kaynaklanıyor. Kullanıcıların ikisinden birini yapması, Linux’un yanlış çekirdeklere uygunsuz iş yükleri atamasına ve sistem performansının düşmesine yol açıyor.

Detaya inecek olursak, bu konuda Intel Turbo Boost Max Teknolojisi’nin ana suçlu olduğu belirtilmiş. Linux, uygun çekirdek önceliğini etkinleştirmek için işlevsel Turbo Boost Max kodu gerektirmekte. Ancak bu kod, bir XMP modu kullanılıyorsa veya kullanıcı özel bir çekirdek hız aşırtması yaparsa, anakart tarafından kolayca otomatik olarak devre dışı bırakılabiliyor.

Turbo Boost Max devre dışı bırakıldığında, ACPI CPPC’nin en yüksek performans değerleri tüm çekirdeklere uygulanıyor. Ne yazık ki bu durum, işletim sisteminin tüm çekirdeklerin aynı performans değerine sahip olduğunu düşünmesine neden olarak performansın düşmesine yol açıyor.

Hibrit mimarili Alder Lake çipleri yüksek performanslı çekirdeklere ve verimlilik çekirdeklerine dayanıyor. İşletim sistemi, verimlilik çekirdeklerine kritik görevler ve performans çekirdeklerine hafif iş yükleri yüklediğinde ise genel performansta önemli kayıplarla karşı karşıya kalıyoruz.

Sonuç olarak bu sorunları gidermek için yeni bir Linux çekirdek yaması test ediliyor ve artık Alder Lake CPU’lardaki sorunlar çözülmüş olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.