Anasayfa Haber Bazı Samsung Bellek Ürünleri Carbon Trust Sertifikası Aldı

Bazı Samsung Bellek Ürünleri Carbon Trust Sertifikası Aldı

Samsung bellek ürünleri, CO2’yi azaltmak için Carbon Trust derecesi alıyor.

Samsung, bellek ürünlerinden beşinin karbon emisyonlarını azalttığı için Carbon Trust’tan dünya çapında kabul gördüğünü duyurdu. Güney Koreli firmanın 20 diğer bellek ürünü ve dört otomotiv LED paketi de karbon ayak izi sertifikasını almıştı. Şimdi ise şirkete ait olan Portable SSD T7, EVO Select MicroSD kartlar, GDDR6 VRAM, HBM2E bellek yongası ve UFS 3.1 depolama yongaları, Carbon Trust’tan “CO2 Azaltma” sertifikasını aldı.

Carbon Trust, şirketlere sürdürülebilir ve düşük karbonlu bir dünya için yardım eden ve tavsiyelerde bulunan bağımsız bir kuruluş olarak nitelendirilebilir. Kuruluş, firmaların ürünlerinin ve eksiksiz tedarik zincirlerinin çevresel karbon ayak izini onaylaması ile tanınıyor. “CO2 Azaltma” etiketi, ürünün karbon emisyonunun azaldığı anlamına geliyor. Samsung da bunu gelişmiş yarı üretken verimliliği ile başarmış durumda. Bir ürünün karbon azaltımı sertifikalandırılmadan önce, bir temel belirlemek için mevcut karbon ayak izi de ölçülüyor.

SamsungCarbonTrust

Şirketin tahminlerine göre, ürünler piyasaya sürüldükten sonra, beş bellek ürününden azaltılan karbon emisyonu hacmi 680.000 metrik ton CO2’ye denk geliyor. Bu CO2 değeri ise 10 yıl boyunca yetiştirilen 11,3 milyon kentsel ağaç fidesine veya bir yıl boyunca sürüldüğünde 149.000 arabadan kaynaklanan sera gazı emisyonlarına eşdeğer.

Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı ve DS Kurumsal Sürdürülebilirlik Yönetim Ofisi Başkanı Seong-dai Jang, “Çevresel açıdan sürdürülebilir çabalarımızın küresel olarak kabul edildiğini görmek heyecan verici. Samsung’un en son teknolojisinin sağladığı daha yeşil çiplerle sürdürülebilir bir geleceğe doğru yolumuza devam edeceğiz.” diyerek şirketin karbon emisyonu ile ilgili yol haritasından da bahsediyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi