Anasayfa Haber Giriş Seviye Arc Alchemist Kartların Özellikleri Sızdı

Giriş Seviye Arc Alchemist Kartların Özellikleri Sızdı

Intel Xe Ekran Kartı

Düşük bütçeli Intel Arc Alchemist serisi kartların GeForce GTX 1650 ile yakın performans sunması bekleniyor.

Intel’in Xe-HPG GPU mimarisini temel alan Arc Alchemist ekran kartları yaklaştıkça gelen sızıntıların sayısı da artmaya devam ediyor. Birkaç gün öncesinde 512 Yürütme Birimine sahip tepe modelin testlerinden söz etmiştik. Şimdi ise mobil ve masaüstü platformda göreceğimiz giriş seviyesi Alchemist kartıyla ilgili yeni detaylara göz gezdirelim.

Intel Xe-HPG Alchemist giriş seviyesi grafik kartları görünüşe göre 128 Yürütme Birimi (EU) ile birlikte gelecek. Giriş seviyesindeki tam bir GPU, 8 Xe biriminde 1024 çekirdek, 96 bit veri yolu arabirimi ve 6 GB’a kadar GDDR6 belleğe sahip olacak. Bildiğiniz üzere mavi ekip yaklaşan grafik işlemcilerinde TSMC’nin 6nm üretim teknolojisinden yararlanacak. Bu nedenle frekansların 2.2-2.5 GHz arasında değişmesi bekleniyor.

Görünüşe bakılırsa masaüstü varyantlar, 16 Gbps saat hızına sahip 96-bit (6 GB) GDDR6 bellek yapılandırmasıyla çalışacak. Dizüstü sürümler ise 14 Gbps saat hızında 64-bit (4 GB) GDDR6 bellek yapısına bağlı kalacak.

Giriş seviyesinin kırpılmış GPU’sunun 96 Yürütme Birimini oluşturan 769 çekirdek taşıdığı söyleniyor. Ayrıca bu kartın 64 bit veri yolu üzerinde çalışan 4 GB GDDR6 belleğe sahip olduğunu ekleyelim. Her iki kartın da 75W güç tüketimi olacak, bu da giriş seviyesinde ek güç girişi bulunmayan kartlar olacağı anlamına geliyor.

Performansın GeForce GTX 1650 ve GTX 1650 SUPER arasında olması bekleniyor. Ancak muhtemelen Intel’in tüm ekran kartları ışın izleme teknolojisiyle gelecek. AMD cephesinde Radeon RX 6500 XT & RX 6400 gibi iki ekran kartı beklentimiz var. NVIDIA ise söylentilere bakılırsa RTX 3050 ve RTX 3050 Ti modelleri için hazırlık yapıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.