Anasayfa Haber MediaTek, Akıllı TV’ler İçin Pentonic 2000 Yonga Setini Tanıttı

MediaTek, Akıllı TV’ler İçin Pentonic 2000 Yonga Setini Tanıttı

MediaTek

MediaTek Pentonic 2000 yonga seti, 8K 120Hz ekranları destekleyebiliyor.

MediaTek, akıllı telefonlar için yepyeni Dimensity 9000 amiral gemisi çipini duyurduktan sonra, yeni nesil akıllı TV’ler için Pentonic 2000 yonga setini de piyasaya sürüyor. Yeni çip, TSMC’nin 7nm gelişmiş işlem teknolojisi ile üretildi ve 8K 120Hz ekranları destekleyecek kadar güçlü. Şirket, yeni Pentonic 2000 SoC’nin 8K 120Hz ekranları destekleyen TV’ler için ilk hepsi bir arada çip olduğunu iddia ediyor. Pentonic 2000, entegre bir 8K 120Hz MEMC motoruna ve Çok Yönlü Video Kodlama (VCC) H.266 medya desteğine sahip ilk ticari 8K TV çipi olma özelliğini de taşıyor.

MediaTek’in yeni işlemcisi, şirketin yeni 8K AI-Süper Çözünürlük ve Akıllı Görüntüleme teknolojilerine güç sağlamak amacıyla yüksek performanslı görüntüleme teknolojisini yerleşik MediaTek APU ile bütünleştiriyor. Pentonic 2000 SoC, ultra geniş 6 kanallı bellek veriyolu, UFS 3.1 depolama ve MediaTek’in yeni Wi-Fi 6E veya 5G hücresel modemleri için destek gibi özelliklere sahip. Yeni yonga setinin şirketin kendi iddiasına göre “TV endüstrisinin en hızlı CPU ve GPU’sunu” bir araya getirdiğini belirtelim.

MediaTekPentonic

MediaTek Medya Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Akıllı Ev İş Grubu Başkanı Dr. Mike Chang, “Pentonic 2000, tüketicilere zengin, net görüntüler, parlak görüntüler ve keskin ses deneyiminin yanı sıra akıllı ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunma yeteneği ile MediaTek’i akıllı TV tasarımının ön saflarına koyuyor.” diyerek yeni yonga setinden bahsetti.

Son olarak şirketin, yeni Pentonic 2000 SoC’ye sahip yeni nesil 8K akıllı TV’lerin 2022’nin ikinci çeyreğine kadar tüketicilere ulaşacağını söylediğini belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi