Anasayfa Haber 2021’in En Yaygın Kullanılan Şifreleri Belli Oldu

2021’in En Yaygın Kullanılan Şifreleri Belli Oldu

Dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan bu zayıf şifrelerin çoğu bir saniyeden kısa sürede kırılabiliyor.

NordPass, 2021 yılında kullanılan en yaygın şifreler listesini yayınladı ve kullanıcılar alışkanlıklarından hiç de vazgeçmiş görünmüyor. İnsanlar hala kolaylıkla kırılabilecek inanılmaz derecede zayıf ve yaygın şifreler kullanmaya devam ediyor.

Parola yönetim hizmeti, araştırmasına dayanarak en yaygın 200 parolanın bir listesini derledi. Liste, şifrenin kendisini, kırmanın ne kadar süreceğini ve araştırmalarında kaç kez göründüğünü ayrıntılarıyla anlatıyor.

Geçtiğimiz yıl yine aynı konuya değinmiştik ve en yaygın şifre yine “123456” oldu. İnanılmaz derecede yaygın olan şifre, NordPass’in araştırmasında 103 milyondan fazla kez ortaya çıktı ve kırılması bir saniyeden az sürüyor. Aslında listenin neredeyse ilk 50 sırasında yer alan her şifre bir saniyeden daha kısa sürede kırılabiliyor.

Listenin ikinci sırasında sadece rakamlardan oluşan “123456789” şeklinde bir parola var ve sonrasında “12345”, “qwerty” ve “password” gibi şifreler yer alıyor. Öte yandan listede “1g2w3e4r”, “gwerty123”, “myspace1” ve “michelle” gibi şifreler yer alıyor. Bunlar kırılması en zor olanları ve yaklaşık üç saatlik bir süre gerektiriyor.

NordPass ayrıca veri sızıntılarından en çok etkilenen ülkeleri belirledi ve diğerlerinin yanı sıra ABD, Şili, Avustralya, Yeni Zelanda, Rusya, Fransa, İtalya ve Almanya ilk sıralarda yer aldı.

Henüz bir şifre yöneticisi kullanmıyor musunuz? Mobilde ve masaüstü platformlarda ücretsiz olarak sunulan bazı parola yönetim uygulamaları var ve korunmak için bu uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.