Anasayfa Haber NASA, Uzayda Yeni Lazer İletişim Sistemlerini Başlatmaya Hazırlanıyor

NASA, Uzayda Yeni Lazer İletişim Sistemlerini Başlatmaya Hazırlanıyor

NASA, uzaydan Dünya’ya veri iletimini hızlandırmak için yeni lazer iletişim sistemlerini başlatacak.

NASA, uzayda bir lazer teknolojisini test edecek. NASA’nın bu yeni görevi, uzayda iletişimi hızlandırmayı amaçlıyor. Yeni görevin ismi Lazer İletişim Röle Gösterisi (LCRD) olarak belirlenmiş. Ayrıca görevin, iki yıllık bir gecikmeye uğradığını da belirtmekte fayda var. NASA, görevin başlama tarihi 4 Aralık olarak duyurdu. Teknoloji, Savunma Bakanlığı tarafından Uzay Test Programı Uydu-6 görevi sırasında United Launch Alliance Atlas V roketi ile uzaya fırlatılacak. Görevin, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan başlatılması bekleniyor.

NASA, görevin gecikmeye uğramasına rağmen, 2025’te gerçekleştirilmesi planlanan Artemis insanlı Ay’a iniş görevinde LCRD’nin faydalı olacağını belirtiyor. Ajans ayrıca, uzay iletişiminde lazerin kullanımı hakkında da ayrıntılı bilgi sundu. Teknolojinin, radyo frekanslarına kıyasla Dünya’ya 10 ila 100 kat daha fazla veri gönderilmesine izin verdiği bildiriliyor. Bununla birlikte, NASA’nın Uzay İletişimi ve Navigasyon programının yönetici yardımcısı Badri Younes de misyonların lazer kullanmaya başlaması halinde, radyo frekansı spektrumunun aşırı kalabalıklaşmasının da önüne geçileceğini belirtti.

NASA LCRD

Uzay ajansı, LCRD’nin nasıl çalışacağını göstermek için NASA Goddard YouTube kanalında bir video da paylaşmış. LCRD, jeosenkron yörüngeye 35.786 kilometre hızla gidecek ve aya ulaşmayacak. Teknolojinin testleri ise en az iki yıla yayılacak. NASA böylelikle, yeni teknolojinin, uzay iletişimi hızlandıran diğer başarılı görevlerden çok daha uzun olacağını da belirtmiş oluyor.

NASA’nın misyon planı ilk olarak 2011 yılında onaylanmıştı. 2013 yılında da misyon ile ilgili bir rapor yayınlanmıştı. 2018 yılında ise Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi’nden tasarım ve kapsamındaki bazı değişikliklere ilişkin bir uyarı alan misyon, daha sonra koronavirüs pandemisinde uygulanan karantinalar ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle engellendi. NASA yetkilileri ayrıca, fırlatma tarihini daha da geciktiren unsurun, ABD Uzay Kuvvetleri tarafından barındırılan yükün taşınımı ile ilgili yeni gereksinimler olduğunu belirtiyor.

Son olarak NASA’nın yakın zamanda yalnızca Ay’a gidiş için değil, aynı zamanda Güneş Sistemi için de daha fazla lazer görevi başlatacağını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi