Anasayfa Haber Samsung, AMD ve Qualcomm İçin 3nm Yonga Üretebilir

Samsung, AMD ve Qualcomm İçin 3nm Yonga Üretebilir

Samsung, AMD ve Qualcomm’un 3nm yonga üretme görevini üstleniyor.

AMD ve Samsung, bir süredir mobil GPU üzerinde birlikte çalışıyor. İki şirketin ortaklıklarının kapsamı yalnızca bu kadardı. Ancak bu durum şimdi değişiyor gibi gözüküyor. AMD, piyasadaki birçok şirket gibi silikon ihtiyaçları için TSMC’ye güveniyor. İki şirket arasındaki işler de şu ana kadar sorunsuz ilerliyordu. Ancak Samsung bu durumu değiştirebilir.

Yayınlanan yeni bir rapor, AMD’nin TSMC’deki sorunlar nedeniyle 3nm yongalar için Samsung Foundries’e başvurmak zorunda kalacağını gösteriyor. Tayvan merkezli yonga üreticisinin 3nm kapasitesinden aslan payını Apple’a ayırdığı ve AMD’yi bu noktada alternatiflere bakmaya zorladığı bildiriliyor. AMD’nin bu noktada başvurabileceği en önemli alternatif ise Samsung. Qualcomm’un da Samsung Foundries’ın ilk 3nm müşterilerinden biri olmak için başvurduğu da söylentiler arasında. Ancak bu söylentilere karşı olarak Qualcomm’un Intel’i seçtiğine dair söylentilerin de mevcut olduğunu belirtelim.

Samsung’un 2022’de 3nm düğümünün seri üretimine başlaması bekleniyor. Yeni düğümü hangi ürünlerin kullanacağını tahmin etmek için henüz çok erken fakat Qualcomm Snapdragon 898 (Snapdragon 8 Gen 1) ve halefleri bu ürünlere örnek olarak gösterilebilir. Aynı şekilde AMD’nin gelecekteki Ryzen işlemcileri ve Radeon ekran kartları da aynı düğümü kullanabilir.

Bununla birlikte, Samsung’un üretim düğümlerinin, TSMC’deki benzerlerinden geride kaldığını söylemek de yanlış olmaz. Pazar payı söz konusu olduğunda, TSMC ve Samsung arasındaki eşitsizlik de net bir şekilde görülebiliyor. Bu durumu değiştirmek için ise AMD gibi yüksek profilli müşteriler etkili olabilir. Zira Samsung, AMD gibi yüksek profilli müşteriler için çalıştığında pazar payını da artıracak. Samsung Foundries’ın oyuna geri dönmek için bu durumu tek şans olarak değerlendirmesi de bu nedenle hiç sürpriz değil.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi