Anasayfa Haber Texas Instruments, Dört Yeni Çip Üretim Tesisi Kurmayı Planlıyor

Texas Instruments, Dört Yeni Çip Üretim Tesisi Kurmayı Planlıyor

2nm Yonga Üretimi 2024 Yılında Başlayabilir: MBCFET Transistörler

Şirketin yapacağı yatırım 30 milyar dolara ulaşacak ve 300 mm yarı iletken disk plakalar üretilecek.

Texas Instruments, dünya çapında artan yarı iletken talebini karşılamak için Teksas, Sherman’da 300 mm’lik silikon plaka (wafer) üretim tesisleri kuracağını duyurdu. İlk iki tesisin inşaatı 2022’de başlayacak ve zaman içinde toplam dört tesis kurulması planlanıyor.

Texas Instruments’ın yeni tesisleri birçok iş fırsatı yaratacak ve 300 mm’lik gofret (wafer) üretimini artırarak şirketin ABD’deki çip üretim operasyonlarını genişletecek. Texas Instruments, dört tesisi inşa etmeyi tamamladığında 3.000 istihdam sağlayacak ve toplam yatırım 30 milyar dolara ulaşacak.

Bildiğiniz gibi dünya çapında yarı iletken talebi artmaya devam ediyor. Kıtlık nedeniyle teknoloji ve otomotiv endüstrisi derinden etkileniyor. Yeni dökümhaneleri inşası ise dünya çapında artan yarı iletken talebine bir cevap olarak geliyor. Maalesef ilk fabrikalar 2025’te aktif olacak, bu nedenle mevcut krize bir fayda sağlamayacak. Ancak yine de yarı iletken endüstrisinin gelecekte benzer durumlar yaşaması önlenebilir.

Yarı iletken üreticisi, yakın zamanda Micron’un Utah, Lehi’deki eski 3D XPoint fabrikasını (LFAB) 900 milyon dolara satın almıştı. Bu noktada tesisin 2023’ün başlarında üretime başlaması bekleniyor.

Texas Instruments’ın yanı sıra Samsung, Teksas’ta 17 milyar dolarlık bir yarı iletken üretim tesisi kurmayı planlıyor ve burada 5nm wafer üretimi hedefleniyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.