Anasayfa Haber Xbox, 20. Yıldönümünü Rakiplerini Anarak Kutladı

Xbox, 20. Yıldönümünü Rakiplerini Anarak Kutladı

Xbox’ın resmi paylaşımında orijinal Xbox’ın yanı sıra PlayStation 2, GameCube ve Sega Dreamcast de yer aldı.

Bir şirketin rakiplerinin ürünlerine övgüde bulunması pek alışılmış değildir. Ancak görünüşe göre Microsoft, Xbox‘ın 20. yıldönümünde rakiplerini de anmayı unutmadı. Xbox oyun konsollarının geliştiricisi, markanın 20. yıldönümünde şimdiye kadar yapılmış en ikonik dört konsolun (orijinal Xbox, PlayStation 2, GameCube ve Sega Dreamcast) görselini içeren bir tweet paylaştı ve “Oyun dünyasının en iyi dönemlerinden biri.” notunu düştü.

Dört makine, genel olarak altıncı nesil video oyun konsolları kategorisine dahil ediliyor. Konsolların çıkış dönemi ise birçok kişi tarafından en büyük oyun çağlarından biri olarak kabul ediliyor. Çıkış tarihi sırasına bakarsak, Sega Dreamcast ilk olarak 1998’de Japonya’da piyasaya çıktı ve 1999’da dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Sega Dreamcast dünyanın en çok satan konsolu olmuştu, ancak Sega Dreamcast projesini 31 Mart 2001’de durdurdu.

Sony tarafından 2000 yılında piyasaya sürülen PlayStation 2 ise 155 milyon adet satarak tüm zamanların en popüler konsolu olmaya devam etti. PS2 için 3.800’den fazla oyun piyasaya sürüldü ve 1.5 milyardan fazla kopya satıldı.

GameCube de bu yıl 20. yaş gününü kutladı. Nintendo 64’ün halefi yalnızca 21 milyon satış yaptı. Ancak bu konsola sahip olanlar Eternal Darkness, The Legend of Zelda: The Wind Waker ve Resident Evil 4 gibi oyunları hatırlayacaktır.

Son olarak sırada Xbox var. Microsoft’un video oyun konsolları dünyasına ilk girişi 1993’teki Atari Jaguar ile olmuştu. Şirketin bir sonraki büyük konsolu Xbox olurken rakiplerinden daha güçlüydü ve yerleşik bir sabit diske sahipti. Halo: Combat Evolved’i içeren bir oyun listesiyle birlikte ABD’de büyük bir duyuru yapıldı ve dünya çapında 24 milyon adet satış yapıldı.

Bunun yanında Sony, bir başka Xbox paylaşımına cevap vererek şirketin yıldönümünü kutladı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.