Anasayfa Haber Yapay Zeka Yazılımı Pazarı Gelecek Yıl 62 Milyar Dolara Ulaşacak

Yapay Zeka Yazılımı Pazarı Gelecek Yıl 62 Milyar Dolara Ulaşacak

Yapay Zeka Yazılımı Pazarı

Gartner, 2022 yılında yapay zeka yazılım pazarının 62 milyar dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyor.

Gartner, yapay zeka yazılımlarının 2022 yılında 62,5 milyar dolar gelir getireceğini paylaştı. Sektör eğer bu rakama ulaşmayı başarırsa bu yıla göre yüzde 21,3’lük bir gelir artışı sağlamış olacak. Gartner’ın analizinde, yapay zeka yazılımı Bilgi Yönetimi, Sanal Asistanlar, Otonom Araçlar, Dijital İşyeri, Kitle Kaynaklı Veriler ve Diğerleri gibi kategorileri içeriyordu.

Bahsi geçen kategorilerden Bilgi Yönetiminin gelecek yıl yüzde 31.5 ile en güçlü büyümeyi görmesi ve Sanal Asistanların ise yüzde 14,7 ile en düşük büyümeyi görmesi bekleniyor. Öte yandan analist şirketine göre, dünya çapındaki kuruluşların yarısının yapay zekayı, yapay zeka olgunluğunun “istikrar aşaması” olarak adlandırdığı daha ana akım bir tarzda benimsemesi 10 yılın ortasına kadar sürebilir.

Gartner Kıdemli Araştırma Direktörü Alys Woodward, bulgular hakkında şunları söylüyor:

“Yapay zeka yazılım pazarı hızlanıyor ancak uzun vadeli yörüngesi, şirketlerin yapay zeka olgunluklarını geliştirmesine bağlı olacak. Başarılı yapay zeka iş sonuçları, kullanım durumlarının dikkatli seçimine bağlı olacaktır. Önemli iş değeri sağlayan ancak riski azaltmak için ölçeklenebilen kullanım senaryoları, yapay zeka yatırımının iş paydaşlarına etkisini göstermek için kritik öneme sahiptir.”

Gartner, kuruluşların yapay zekayı benimseme ve yapay zekaya güvenme konusundaki isteksizliklerinin üstesinden geldikleri ve yapay zeka teknolojilerinden iş değeri sağlamanın yollarını buldukça, işletmelerin yapay zekaya yaptığı harcamaların artmaya devam edeceğini göreceğimizi söyledi.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.