Anasayfa Haber 12. Nesil İşlemcili Dizüstü Bilgisayarlar Yakında Hazır

12. Nesil İşlemcili Dizüstü Bilgisayarlar Yakında Hazır

Hibrit mimarili Alder Lake-P mobil yongalar, 14 çekirdek ve 20 iş parçacığına kadar ulaşacak.

Intel’in 12. nesil Alder Lake-S masaüstü işlemcileri bu ayın başlarında büyük beklentilerle birlikte piyasaya sürüldü. DDR5 bellek ve PCIe 5.0 desteğiyle gelen işlemciler şu an için yalnızca hız aşırtmaya müsait “K ve KF” serisini içeriyor. Intel, Core i9-12900K ve Core i5-12600K gibi CPU’larla AMD’nin oyunlardaki liderliğini geri almayı başarmıştı. Masaüstünden sonra sırada mobil platform var ve yaklaşmakta olan Alder Lake-P işlemcilerin dizüstü bilgisayarlara entegre edilmek üzere müşterilere gönderildiği duyuruldu.

Mavi takım Alder Lake-P için çok fazla ayrıntıya girmedi, ancak paylaşıma bakılırsa 12. nesil destekli dizüstü bilgisayarlar pek uzakta değil:

Bir başka inanılmaz 12. Nesil Intel Core dönüm noktası: bugün, yüksek performanslı mobil işlemcilerimizi müşterilerimize göndermeye başladık! Bu ürünü sunma konusundaki sıkı çalışmaları ve bağlılıkları için dünya çapındaki Intel ekiplerimizi tebrik ederiz.

Alder Lake-P’nin iki ana çekirdek konfigürasyonunda mevcut olmasını bekliyoruz. Alt sınıf modellerde iki Golden Cove (performans) ve sekiz Gracemont (verimlilik) çekirdeği yer alıyor. Bunun yanında, ileri teknoloji işlemcilerde sekiz Golden Cove çekirdeğiyle bir araya gelen altı Gracemont çekirdeği bulunuyor. Masaüstünde en fazla 16 çekirdek ve 24 iş parçacığı sunuluyordu. Mobil tarafta ise maksimum 14 çekirdek ve 20 iş parçacığı göreceğiz.

Yakın tarihte Core i7-12700H ve Core i9-12900HK gibi mobil işlemcilerin testlerine bakmıştık. Bu yongalar birkaç ay içinde dizüstü bilgisayarlarda yerini alacak ve RTX 30 GPU’larla birlikte farklı yapılandırmalar karşımıza çıkacak.

Intel’in 12. nesil Alder Lake-P ve Alder Lake-M çiplerini Ocak ayının başlarında, CES 2022 etkinliğinde tanıtma ihtimali yüksek. Ayrıca bu işlemcilerle desteklenen sayısız oyun dizüstü bilgisayarı raflarda yerini almaya başlayacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.