Anasayfa Haber Ekran Kartı Pazarında Son Durum Nasıl?

Ekran Kartı Pazarında Son Durum Nasıl?

AMD ve Intel’in GPU sevkiyatları son çeyreğe göre sırasıyla %11 ve %26 azaldı, NVIDIA ise %8’lik artış yakaladı.

Jon Peddie Research, küresel PC tabanlı GPU pazarında üçüncü çeyrekle birlikte 101 milyon adet satış rakamına ulaşıldığını ve CPU sevkiyatlarının yıldan yıla %9 arttığını bildirdi. Bunun yanında, önümüzdeki beş yıl içinde PC’deki harici ekran kartlarının payı büyüyerek %31’e ulaşacak.

AMD’nin genel pazar payı yüzdesi son çeyrekte %1,4 ve NVIDIA’nın pazar payı %4.86 arttı. Intel’in pazar payı ise %6.2 gibi önemli bir seviyede düşüş gösterdi.

Öte yandan genel GPU birimlerinin sevkiyatları son çeyreğe göre %18.2 azaldı. Marka olarak değerlendirecek olursak, AMD’nin sevkiyatı %11.4 ve Intel’in sevkiyatları %25.6 düştü. NVIDIA ise gönderilerini %8.0 düzeyinde artırmayı başardı. Mevcut duruma genel bir bakış atacak olursak;

  • GPU’ların (entegre ve harici GPU’lar, masaüstü, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonları dahil) genel PC’lere ulaşma oranı, bu çeyrekte son çeyreğe göre %7,6 artarak %125 oldu.
  • Genel PC CPU pazarı, çeyrekten çeyreğe -%23,1 azaldı ve yıldan yıla %9,2 arttı.
  • Masaüstü harici ekran kartlarında sevkiyatlar(harici GPU kullanan üretim ortakları) son çeyreğe göre %10,9 arttı.
  • Bu çeyrekte tablet sevkiyatlarında son çeyreğe göre -%6,9’luk bir değişiklik görüldü.

GPU’lar geleneksel olarak PC sektörünün önde gelen bir göstergesi zira bir GPU, tedarikçiler bilgisayarı göndermeden önce sisteme dahil oluyor. Son olarak dönem bazında NVIDIA ve AMD’nin harici ekran kartı pazarında sahip olduğu paylara tablo halinde bir bakalım.

AMD ve NVIDIA Güncel Pazar Payı

2020 2. Çeyrek 2021 2. Çeyrek 2021 3. Çeyrek
AMD %20 %17 %17
NVIDIA %80 %83 %83
Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.