Anasayfa Makale Huawei MateView GT Öne Çıkan Özellikler

Huawei MateView GT Öne Çıkan Özellikler

HUAWEI MateView GT

Huawei’nin oyuncular için ürettiği ilk monitör modeli olan Huawei MateView GT oyuncu monitörünün öne çıkan özelliklerine bakıyoruz.

Huawei, incelemede de değindiğimiz gibi bugüne kadar mobil ürünlere odaklanan bir firmaydı. Ancak günümüzde monitör pazarına da giriş yaptı ve şimdi karşımızda oyun odaklı olan Huawei MateView GT modeli var. ZQE-CAA ve ZQE-CBA varyantlarına sahip bu monitör neler sunuyor?

Ultra Geniş 165 Hz Ekran

Huawei MateView GT, oyun odaklı bir monitör. Bu noktada oyunculara hitap eden özelliklere sahip. 34 inç boyutunda olan ekranın en boy oranı, alışık olduğumuz oranların dışında 21:9 olarak tercih edilmiş. Bu oran birçok kullanıcı için garip gibi gözükse de aslında oyunlarda daha sürükleyici bir deneyim sağlanıyor. Görüntülenebilir alan arttığı için odak noktası genişlemiş oluyor.

3440×1440 çözünürlük sunan MateView GT modelleri, VA tipi bir panel kullanıyor. Bu panel 10-bit renk derinliği, 165 Hz tazeleme oranı ve 4ms tipik gecikme değerine sahip. Ancak 8-bit+2 Bit FRC ile sunulan 10-bit derinliğin 165 Hz yerine 144 Hz’de kullanılabildiğini belirtelim.

Huawei MateView GT özellikleri

Ayrıca yeni monitörler 1500R kavis eğrisine sahip. Bu değer, 1800R olan neredeyse standartlaşmış olan eğri değerine göre sürükleyiciliği ve hakimiyeti artıracağınız anlamına gelmekte.

Panelin ayrıca HDR10 sertifikası da var. Bu özellik HDR’nin giriş seviyesi olsa da, birçok oyunda 400nit’e varan parlaklık seviyesinde yüksek dinamik aralık sunuluyor.

Panelin renk doğruluğu da oldukça başarılı. Fabrika çıkışında %100 sRGB ve %90 DCI-P3 renk gamını desteklediği söylenen monitörleri biz de test etmiştik. Bu testlerde Gamut Coverage: %98.9 sRGB, %79 Adobe RGB, %85.2 DCI P3, Gamut Volume olarak %120.3 sRGB, %82.0 Adobe RGB, %85.2 DCI P3 değerlerine ulaştık.

Stanta Entegre Soundbar

Girişte de bahsettiğimiz gibi Huawei MateView GT modelinin iki varyantı bulunuyor, bunlar: ZQE-CAA ve ZQE-CBA.

ZQE-CAA ve ZQE-CBA modelleri, giriş çıkış desteği konusunda birbirinden ayrılıyor. Ancak monitörlerin soundbar bulunan stantlı bir opsiyonu da mevcut. Söz konusu soundbar, 2 adet 5W hoparlörden oluşmakta. Boyutuna göre iyi bir performans sunan bu hoparlörler, günlük kullanım için oldukça yeterli. Soundbarda ayrıca 2 adet mikrofon yer alıyor. Bu mikrofonlar 4 metre mesafeye kadar ses alabilirken, arka plan gürültüsü önleme ve yankı önleme gibi özelliklere sahip.

Huawei MateView GT ZQE-CBA soundbar

Son olarak bu soundbar üzerinde bir de RGB bir aydınlatma çubuğu olduğunu belirtelim.

Oyuncular İçin Faydalı Özellikler

Huawei MateView GT modelleri, birçok oyuncu monitörünün izin vermediği özelliklere sahip. Yenileme hızı ve overdrive ayarları, rekabetçi oyunlar için + simgesi (nişangah/crosshair) ekleme ve Darkfield bunlardan bazıları. Darkfield özelliği, koyu görüntülerde renk vurgusu yaparak renklerin kontrastını artırıyor ve nesneleri daha görünür ve canlı hale getiriyor.

Monitör ayrıca oyunseverlerin göz sağlığını da koruma amacıyla düşük mavi ışık (TÜV Rheinland sertifikalı) ve titreşimsiz çalışma gibi özelliklere sahip. AMD FreeSync Premium desteği olduğunu da ekleyelim.

Giriş Çıkış Portları ve VESA 100 Desteği

Yeni oyuncu monitörlerinin ZQE-CBA varyantı USB-Type C güç girişine, adaptöre, 2 adet HDMI 2.0 ve bir adet DisplayPort 1.4 bağlantısına sahip. CAA modelinde ise ek olarak bir Type-C ve 3.5 mm ses portu bulunuyor.

Huawei MateView GT giriş çıkış portları

Huawei MateView GT Fiyatı

Huawei MateView GT modellerinin Huawei Online Mağaza üzerinde 4.999 TL’den satışa çıktığını belirtelim. Huawei Türkiye’nin monitörleri alan kullanıcılarına Wi-Fi 6 destekli Huawei Router hediye ettiğini de belirtelim.

Huawei MateView GT Teknik Özellikleri

Tip VA
Ekran boyutu 34 inç
En boy oranı 21:9
Panel tipi LCD
Çözünürlük 3440 x 1440
Ekran yenileme oranı 165 Hz
Renk gamı %100 sRGB / %90 DCI-P3
Renkler 1.07 milyar renk
Renk doğruluğu Delta E<2 (sRGB modunda ortalama değer)
Eğrilik 1500R
Parlaklık 350 nit (tipik değer), HDR10 ile yaklaşık 400 nit
Kontrast Oranı 4000:1 (tipik değer)
Ekran-gövde oranı %91
Göz Rahatlığı Modu TÜV Rheinland Düşük Mavi Işık ve Flicker Free sertifikası
AMD FreeSync Premium teknolojisi Destekleniyor (varsayılan olarak kapalı)
Hoparlör (Opsiyon) Çift tam frekanslı hoparlör, 5W (nominal değer)
RGB dokunmatik ses kontrolü
Özelleştirilebilir aydınlatma
Oyun özellikleri Karanlık Alan Kontrolü
Hedef İşareti (Nişangah)
Mikrofon DMIC x 2, 4 metrelik Ses Alma, Arka Plan Gürültü Önleme ve Yankı Önlemeyi destekler
Screen projection desteği Destekleniyor
Giriş ve çıkış portları USB-C bağlantı noktası x 1 (yalnızca güç kaynağı için)
Tam işlevli USB-C bağlantı noktası x 1
HDMI x 2
DisplayPort x 1
3,5 mm kulaklık ve mikrofon 2’si 1 arada jak x 1
Kutu içeriği Monitör x1
Stant x 1
Güç adaptörü x 1
USB-C – USB-C kablosu x 1
USB-C – USB-A kablosu x 1
Ekran bağlantı kablosu x 1
Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu x 1
Garanti kartı x 1

 

İnceleme videosunu izlemek için;

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.