Anasayfa Haber Instagram, Gönderiler İçin Müzik Desteğini Test Ediyor

Instagram, Gönderiler İçin Müzik Desteğini Test Ediyor

Instagram Reels Metinden Konuşmaya

Instagram, yakında gönderilerinde müzik paylaşımına izin verecek.

Meta‘nın sahibi olduğu Instagram uygulaması, uzun bir süredir Hikayeler özelliği için desteklenen bölgelerdeki kullanıcılara müzik desteğini sunuyor. Kullanıcılar, milyonlarca şarkı içeren bir katolog ile Instagram paylaşımlarına belirli bir parçanın birkaç saniyesini ekleyebiliyor. Instagram’daki müzik desteği, daha sonra TikTok benzeri Reels özelliğinin piyasaya sürülmesiyle de kapsamını genişletmişti. Şirket şimdi de bu özelliği sınırlı bir bölgesel ölçekte normal gönderilerinde test ediyor.

Özellik şu an için küçük bir insan yüzdesi ile test ediliyor. Dünya üzerindeki belirli bölgelerde bazı kullanıcılar, gönderiler için müzik desteğini kullanmaya başladı. Eğer yeni özelliği denemek için şanslı bir kullanıcı iseniz, yeni müzik seçim menüsünü herhangi bir gönderiyi paylaşırken görüntüleyebileceksiniz. Ardından, eklemek istediğiniz belirli bir şarkının birkaç saniyesini seçebileceksiniz. Aslında yeni özelliğin çalışma prensibi, Hikayeler ve Reels gönderilerinde olan destek ile birbirine oldukça benziyor.

instagram müzik ekleme desteği

Instagram ayrıca, belirli bir şarkının etrafında oluşturulmuş Reels videolarını bir bütün olarak görüntüleme desteğini de kullanıcılara sunuyor. Böylelikle kullanıcılar, aynı şarkıyı kullanarak çekilmiş farklı Reels videolarını bir arada görüntüleyebiliyor. Buna benzer olarak, müzik desteğinin normal gönderiler için de genişletilmesiyle beraber, kullanıcılar belirli bir parçayı içeren tüm gönderileri bir arada görüntüleyebilecek. Tabi yalnızca herkese açık olacak şekilde paylaşılmış gönderiler bu listelerde yer alacak. Ek olarak, bu sekmede bir de “Sesi Kullan” düğmesi bulunacak. Böylece kullanıcılar, bu düğmeyi kullanarak zahmetsizce kendi gönderilerini oluşturabilecekler.

Son olarak gönderiler için müzik desteğinin ne zaman geniş çapta kullanıma sunulacağı konusunda bir bilginin olmadığını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi