Anasayfa Haber AMD, Ortakları İçin RX 6000 Fiyatlandırmasını %10 Artırabilir

AMD, Ortakları İçin RX 6000 Fiyatlandırmasını %10 Artırabilir

AMD’nin yönetim kurulu ortaklarına Radeon RX 6000 ekran kartı fiyatını artıracağını bildirdiği iddia ediliyor.

Son gelen söylentilere bakılırsa AMD, yönetim kurulu ortaklarına Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının fiyatını artıracağını bildirdi. Kayıt gerektiren Board Channels forumlarına göre şirket RDNA 2 GPU’larının fiyatını %10 yükseltmeye karar verdi.

Rapora göre yeni nesil kartlar artık 20 ile 40 dolar daha pahalıyla mal olacak. Yeni fiyatlandırma, GPU’ların yönetim kurulu ortaklarına bir sonraki sevkiyatıyla birlikte uygulanacak, bu da perakende fiyatların etkilenmesinin bir veya iki hafta alabileceği anlamına geliyor.

AMD Radeon RX 6000 serisi, zaten Kasım ayında geçtiğimiz aya göre %9’luk bir fiyat artışı görmüştü. Bunun nedeni ise tatil sezonundaki artan talebe veya üretim ortaklarının kararlarına bağlanıyor. Ayrıca TSMC’nin 7nm wafer’lar için yaptığı son fiyat artışlarından kaynaklanıyor olabilir.

Rapor, AMD’nin kararının arkasındaki sebep olarak son TSMC maliyet artışını gösteriyor. Ancak AMD, şu ana kadar Ryzen 5000 serisi gibi aynı üretim teknolojisine dayalı başka hiçbir ürünün fiyatını artırmadı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.