Anasayfa Haber Güncellendi: Apple Siparişleri Zam Sebebiyle İptal Ediliyor

Güncellendi: Apple Siparişleri Zam Sebebiyle İptal Ediliyor

iPhone 13 Pro Max f/1.5 geniş açılı kamera

Doların artışı ile birlikte satışları durduran Apple, bu kararı öncesi satın alınan ürünleri iptal ediyor.

24 Kasım günü dövizde aşırı bir artış olmuş ve birçok sektörden satış durdurma kararı geldiğini duymuştuk. Bu sektörlerden biri de teknoloji sektörü. Hatırlarsanız Apple da ürün fiyatlarını dolar kuruna göre yeniden düzenlemek için satışı durduranlar arasındaydı.

Güncel durum: Apple: “Fiyat Güncellemesi Sebebiyle Siparişler İptal Edilmiyor”

Şirket henüz yeni fiyatları açıklamadı ve yeniden ürün satışına da başlamadı. Kullanıcılar zam öncesi ihtiyaçlarını gidermek isterken, diğer perakende sitelerinde de stok problemleri mevcut. Şimdi bu soruna bir yenisi daha katılmış olabilir.

Apple, kendi web sitesi üzerinden yaptığı satışları iptal ediyor olabilir. Birçok kullanıcı, kurun tırmanışı öncesinde yapılan siparişlerin dahi şirketin onayından geçmediğini ve iptal edildiğini belirtmişti. Aşağıda 23 Kasım yani dolardaki sıçramanın olduğu gün sipariş edilen iPhone 13 Pro Max 512 GB ödemesini görüyorsunuz. İddiaya göre Apple, her ne kadar hukuksuz olarak yorumlansa da söz konusu siparişi çok geçmeden iptal edip ücret iadesi yapmış.

apple sipariş iptal

Ayrıca durum yalnızca Apple web sitesi üzerinde de yaşanmıyor. Bilindik online perakende şirketlerinde de kullanıcılar benzer bahanelerle mağdur edildiklerini paylaştı. Ayrıca bu durum yalnızca Apple ürünlerinde değil, birçok elektronik üründe geçerli.

Apple’dan konu ile ilgili açıklama geldi: zam yapılacağı sebebiyle sipariş iptali söz konusu değil

Twitter üzerinden bize ulaşan bir okurumuz, habere konu olan durum için kendi siparişiyle ilgili bilgi almak amacıyla Apple destek ile iletişime geçmiş. Apple, söz konusu iptal durumlarının kur farkı sebebiyle güncellenecek fiyatlar sebebiyle olmadığını, mevcut siparişlerin teslimatının yapılacağını söylüyor.

apple sipariş iptali
Apple destek ile yapılan görüşme

Yani söz konusu iptal durumlarının farklı sebeplerle olabileceğini, Apple’ın zam yapacağı için siparişleri iptal etmediğini belirttiğini ekleyelim.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.