Anasayfa Haber RTX 2060 Belleği Modlamayla 12 GB’a Çıkarıldı

RTX 2060 Belleği Modlamayla 12 GB’a Çıkarıldı

Zaman zaman ekran kartı donanımları üzerinde oynamalar yapan bir kişi, NVIDIA’yı beklemeden RTX 2060 bellek yongalarını değiştirdi ve kapasiteyi 12 GB’a çıkardı.

Rus modcu ve onarım uzmanı VIK-on, daha önce bir RTX 2070 ve RTX 3070 ekran kartlarını 16 GB VRAM’le yükseltmeyi başarmıştı. Aynı isim bu kez becerilerini RTX 2060 için kullanmayı seçti ve VRAM kapasitesini iki katına çıkardı.

NVIDIA’nın zaten yakın gelecekte 12 GB belleğe sahip bir RTX 2060 modeli piyasaya süreceğini duymuştuk. VIK-on ise 12 GB yükseltmesiyle yeni kartta kullanılan ekstra belleğin neler sunabileceğine dair bazı ayrıntılar sağladı.

VIK-on, güç dağıtım sisteminde bir ASUS RTX 2060 Turbo’yu modlamayı seçti. Bellek için 2 GB kapasiteli Samsung K4ZAF325BM-HC14 IC’lere karar verdi. Standart kart zaten 1 GB IC’lere sahip, bu nedenle sadece 1 GB IC’leri Samsung 2 GB IC’lerle değiştirmek gerekiyordu. Böyle gibi bir değişimin piyasadaki her bellek yongasıyla çalışmayacağını hatırlatalım. Bunun nedeni, her GPU’nun kullanabileceği yalnızca belirli sayıda desteklenen bellek yongasına sahip olması ve bu özelliklerin nadiren insanlara açıklanması diyebiliriz.

Kartın modifiyesinden sonra performans farkını görmek için Superposition testi ve Ethereum madenciliği yapıldı. 12 GB kapasiteye sahip kartın yine aynı performansı ortaya koyduğu söyleniyor. Öyle ki bu sadece bir kapasite yükseltmesinden ibaret ve bant genişliğinde herhangi bir değişim bulunmuyor. Yani farkı sadece 6 GB’tan fazla VRAM isteyen oyun ve uygulamalarda görmek mümkün.

NVIDIA’nın yeni 12 GB RTX 2060 modelini 2022 Ocak ayında piyasaya süreceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte  bazı RTX 30 SUPER varyantları ve giriş seviyesi RTX 3050 serisinin tanıtılma ihtimalini de not olarak düşelim.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.