Anasayfa Haber Çip Sıkıntısı Akıllı Telefon Satışlarını Etkiliyor: %6.8 Düşüş

Çip Sıkıntısı Akıllı Telefon Satışlarını Etkiliyor: %6.8 Düşüş

Katlanabilir telefonlar Samsung’un zirvede kalmasına yardımcı olurken, Xiaomi’nin satışları da Avrupa ve Orta Doğu’da artış gösterdi.

Küresel akıllı telefon satışlarının yılın üçüncü çeyreğinde %6.8 düştüğü bildirildi. Ancak bu düşüşün azalan talepten değil, çip krizinden kaynaklandığı vurgulanıyor. Bununla birlikte en çok satış yapan şirketlerin listesinde bazı değişimler yaşandı.

Gartner isimli araştırma şirketi, uzun zamandır teknoloji sektörünü etkileyen çip sıkıntısı nedeniyle son kullanıcılara ulaşan akıllı telefon satışlarının yıllık %6.8 düştüğünü söylüyor. Şirketin kıdemli araştırma direktörü Anshul Gupta, “Güçlü tüketici talebine rağmen geciken ürün lansmanları, daha uzun teslimat programı ve kanaldaki yetersiz envanter nedeniyle akıllı telefon satışları düştü. Tedarik kısıtlamaları, temel ve yardımcı akıllı telefonların üretim programını birinci sınıf akıllı telefonlardan çok daha fazla etkiledi.” şeklinde bir yorumlama yaptı.

Gartner, üretimi geciktiren ve satışları etkileyen tedarik bileşenleri olarak radyo frekansı ve güç yönetim entegre devrelerine dikkat çekti. Bununla birlikte, genel satışların düşmesine rağmen birinci sınıf telefonların popülerliği çeyrek boyunca arttı ve bu da üreticiler için iyi bir haber.

Samsung, ilk beş sıraya bakıldığında bir önceki yıla göre %1.9’luk düşüşe rağmen 69 milyon satışla liderliğini korudu. Koreli firmaya Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 cihazlarına olan güçlü talep yardımcı oldu.

Apple, 48 milyon satışla 44 milyon satış yapan Xiaomi’nin hemen önünde yer aldı. Bu arada Xiaomi‘nin Avrupa ve Orta Doğu’daki büyümesini sürdürdüğünü notlarımız arasına ekleyelim. Dördüncü sıradaki Vivo, %20,9 artışla 36 milyona ulaşarak en büyük yıllık büyümeyi gördü. Listedeki üçüncü Çinli üretici olan OPPO, 33 milyon satışla beşinci sırayı aldı.

Geçen yıl yaşanan karantina süreçlerinde akıllı telefon satışlarında artış görülmüştü. 2021’in 3. çeyreğindeki gözlemlenen düşüşün büyük bölümü birçok sektörü etkileyen çip krizine bağlanıyor. Ayrıca bu sorundan otomobiller başta olmak üzere en fazla ekran kartları ve konsollar zarar görüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.