Anasayfa Makale İnternetinize Uygun Modem Nasıl Seçilir?

İnternetinize Uygun Modem Nasıl Seçilir?

İnternet hızlarımızı etkileyen ana unsurlardan biri olan modem ve router cihazlar neye göre seçilmelidir?

İnternet hizmetlerimiz ve altyapılarımız hangi hızı sunarsa sunsun, hız testinde ortaya çıkan sonucu etkileyen ana unsurlardan biri modemlerdir. Modemin donanımsal olarak ve anten yapısı olarak kaliteli olması, sizi her zaman 1-0 önde tutar.

Fiber bir altyapıda 1000 Mbps ve üstü bir hıza sahipseniz, kötü veya hızınız ile uyumsuz bir modem kullanmanız durumunda bu hızdan yararlanamayacağınız anlamına geliyor. Bu da altyapı ile ilgili bir sorun olabileceğini düşündürerek aslında sorun tespitini zorlaştırıyor.

Bu yazıda temel olarak ülkemizdeki yaygın altyapı tiplerinden ve bu altyapılara uygun olarak hangi modem tiplerinin kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim.

İnternet kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenin

Modem ve router değişimi öncesi önemli bir nokta var. xDSL tabanlı sistemlerde internet WAN bilgileriniz yani internet kullanıcı adı ve şifre bilginiz otomatik olarak TR069 (servis sağlayıcı haberleşme protokolü) ile çekilebiliyor. Ancak bu durum fiber hatlarda ve nadiren xDSL hatlarda farklı olabiliyor.

Mevcut modeminiz her zaman bu bilgileri sağlamaz ancak bazı marka ve modellerde de WAN bilgileri açıkça gösterilmekte. Modeminizin İnternet Bağlantı menülerinden WAN kısmına gidin, burada mevcut bilgileriniz gizli ise yapmanız gereken tek şey internet servis sağlayıcınıza başvurmak.

internet wan bilgileri

İnternet servis sağlayıcılarının birçoğu bu bilgiyi sağlıyor. Ancak nadiren de olsa paylaşılmama durumu olduğunu belirtelim.

Altyapı tiplerine göre modem tercihi

Türkiye’de şu an yaygın olarak xDSL (VDSL ve ADSL gibi) ve fiber altyapılar kullanılıyor. Bu altyapıların da kendi türlerine yönelik modem ihtiyacı var. Örneğin online alışveriş sitelerinde modemlere baktığınızda VDSL2+ veya ADSL gibi ibareler görürsünüz. Bu ibareler tamamen kullandığınız altyapıları temsil etmekte.

ADSL ve VDSL için modem seçme

Günümüzde neredeyse yalnızca ADSL desteği olan modem kalmadı denebilir. VDSL tabanlı modemler yaygınlaştıkça, artık ADSL özelinde bir model geliştirmesine gerek kalmadı. Bunun sebebi de modemlerin geriye dönük olarak xDSL teknolojisini desteklemesi. Ancak bu bir uğraş da gerektiriyor.

VDSL destekli modemler standart olarak VDSL modunda çalışacak şekilde ayarlanmıştır. ADSL altyapılarda bu modemleri kullanmak isteyen kullanıcılar ise modem arayüzünden altyapı türünü ADSL olarak düzenleyerek internetlerini kullanmaya başlayabilir. Bu durumun her zaman böyle olmadığını, otomatik şekilde xDSL altyapı algılayabilen modeller olduğunu belirtelim.

Zyxel VMG3625-T50B altyapı seçme
Zyxel VMG3625-T50B altyapı seçme

xDSL altyapılarında alabileceğiniz hız fiber altyapılara göre oldukça sınırlı. Bu durumda seçeceğiniz modemlerin aşırı hızlı olması gerekmese de, sorunsuz bir internet deneyimi için kaliteli modeller tercih etmeniz önemlidir.

Bunu söylememizin birçok sebebi var. Bunlardan en önemlileri arasında ısınma sonrası bağlantı problemleri ve güvenlik açıkları bulunuyor.

Fiber altyapı için modem seçme

Fiber altyapılarda ise durum biraz farklı. Ülkemizde 2 çeşit fiber internet kullanım senaryosu var. Bu sebeple seçeceğiniz modem ve router modelleri bu kullanım senaryolarına uymak zorunda.

Bu senaryolardan ilki, toplu konut bölgelerinde sıkça tercih edilen büyük sonlandırıcı cihazlarının kullanıldığı yerlerde geçerli. Bu cihazların amacı, binaya kadar gelen fiber hattını CAT standardında ethernet kablolarıyla dairelere dağıtmak. Bu sayede kullanıcıların evinde yalnızca bir adet modem / router cihazı bulunuyor ve daireye gelen WAN kablosu ile internete bağlantı sağlanıyor.

fiber sonlandırıcı cihazı
Toplu konutlar için fiber sonlandırıcı cihazı

Bu senaryoda daire içinde herhangi bir sonlandırıcı (ONT cihazı) bulunmadan bir router ile bağlantıyı evinizdeki cihazlarınıza dağıtabilirsiniz. Bu router’lar genellikle fiber destekli adı altında satılan, üzerinde bir adet WAN portu ve PPPoE (ağ protokolü) desteği olan router’lardır. Bu iki özellik bu senaryoda şart. Yani seçeceğiniz router modelleri bu özellikleri desteklemek zorunda.

Fiber altyapıdaki ikinci kullanım senaryosu ise yine yaygın olan ONT sonlandırma cihazı sonrası kullanılan modem ve router kullanımını temsil ediyor. Bu senaryoda, biraz önceki bina özelinde olan sonlandırıcı cihazlar yerine daireye özel ONT adı verilen sonlandırıcı cihazlar devreye giriyor. Bu cihazlar, yine aynı şekilde fiber hattın son bulduğu, sonrasında internet bağlantısının modem veya router cihazlarına aktarıldığı yerlerdir.

zyxel gpon ont cihazı
Örnek bir Zyxel ONT cihazı

Eğer internet servis sağlayıcınız size ayrıca bir ONT cihazı tahsis ettiyse, harici bir router kullanmak zorundasınız. Yani ilk senaryodaki gibi WAN portuna sahip bir router tercih etmeniz gerekiyor.

Ancak günümüzde hem ONT yani sonlandırıcı görevini gören hem de modem/router görevini gören cihazlar mevcut. Bu cihazlar, harici bir router veya modem ihtiyacını ortadan kaldırarak tek cihaz ile bağlantının kurulmasını sağlıyor.

TurkNet, kullanıcılarına TurkNet GigaFiber kapsamında daireye kadar fiber internet sunuyor. Böylece 1000 Mbps download ve upload hızındaki interneti daha stabil ve yüksek performanslı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca TurkNet GigaFiber ve TurkNet Fiber 100 hizmetlerinde modemi hizmet kullanım süresi boyunca ücretsiz sunuluyor.

Hangi altyapıda olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Altyapı türümüze göre nasıl bir modem veya router tercih etmemiz gerektiğini öğrendik. Şimdi ise kullandığımız altyapı türünün ne olduğunu öğreneceğiz.

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit: mevcut modemlerinizi kontrol etmek. Mevcut modem marka ve modelleriniz, desteklediği altyapılar sayesinde size bir fikir verecektir. Aynı desteğe sahip bir modem ile değiştirmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Mevcut modem ile herhangi bir veriye ulaşamadıysanız, internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek yine altyapı türünüzü öğrenebilirsiniz. Bu derdi bir kenara bırakmak ve uyumlulukla uğraşmak istemiyorsanız TurkNet’in bir çözümü var: Zyxel VMG3625-T50B.

Zyxel VMG3625-T50B ile altyapı kaygısı yok

TurkNet, kendi modemlerini kullanmakta kullanıcıları özgür bırakan bir şirket. Ancak modem ve router değiştirmek isteyen kullanıcılar için de uyumluluk problemlerini bir kenara bırakarak ihtiyaçlarınızı giderecek bir çözümleri var.

TurkNet’in faturaya ek 12 taksitle veya doğrudan peşin fiyatla satışa sunduğu Zyxel VMG3625-T50B modem, hem ADSL hem VDSL hem de fiber yani TurkNet’in GigaFiber hizmetiyle tam uyumlu.

Zyxel VMG3625-T50B

Modem ve router tanımını tek cihazda birleştiren bu ürün, kullanıcıların altyapı türü fark etmeden internete hızlı bir şekilde bağlanmalarını sağlıyor. Üstelik ayrıcalıklar bununla da sınırlı değil. ADSL kullanıcısı olan bir kişi altyapısı iyileştikten sonra VDSL hizmetine geçmek istediğinde herhangi bir ek masrafa girmeden mevcut cihazla yoluna devam edebilecek.

Modemin TurkNet GigaFiber ile sunulan 1000 Mbps hızıyla da tam uyumlu olduğunu belirtelim.

TurkNet GigaFiber nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı TurkNet GigaFiber hizmetini 99.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

TurkNet GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber olup olmadığını öğrenmek için hemen altyapınızı sorgulayabilir, ardından aboneliğinizi online olarak başlatabilirsiniz.

Nasıl TurkNet’li olurum?

TurkNet’li olmak için ilk olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz maksimum hızı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

TURKNET LOGO

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz başvuru imkânı tanıyor. Bu noktada başvuru adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve işlemleri Online İşlem Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu aşamalar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu işlemler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden kolayca TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Farklı operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

TurkNet, başka operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. İşlemlere başlamadan önce, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı nasıl sorgulanır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

turknet adres ile altyapı sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla detay için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve videomuza göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza göre, gelelim operatör değiştirme işlemlerine.

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 120 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline fiber veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş işlemi olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna göre TurkNet’e başvuru yapabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: İnternet İptal Ettirmeden TurkNet’e Nasıl Geçilir?

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.