Anasayfa Haber Pentagon, UFO Vakalarını Araştırmak İçin Yeni Bir Ofis Kuracak

Pentagon, UFO Vakalarını Araştırmak İçin Yeni Bir Ofis Kuracak

Pentagon UFO

Pentagon, UFO raporları için “özel kullanım hava sahası” olarak adlandırılan bölgeye odaklanacak.

ABD senatosu, geniş çaplı araştırmaların ardından son derece hassas askeri bölgelerin yakınındaki gizemli gözlemleri açıklayamayacağı endişesiyle, tanımlanamayan uçan nesneleri araştırmak için yeni bir ofis kuruyor. Pentagon, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü ile birlikte çalışan Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks’in yeni soruşturma organının, ABD Savunma Bakanlığı’nın istihbarat ve güvenlik ofisinde kurulmasını emrettiğini söyledi.

Verilen emir, olası UFO vakaları hakkında gizli bir ABD istihbarat raporunun sonuçsuz çıkmasından beş ay sonra geliyor. Pentagon, rapor edilen bazı olayları açıklayabilir ancak bazıları, askeri test alanlarının yakınından pilotlar tarafından filme alınan diğer olayları açıklayabilmiş değil.

PentagonUFO

Pentagon tarafından kurulacak yeni ofis, güvenlik hassasiyetleri nedeniyle genel havacılıktan sıkı bir şekilde kontrol edilen ve engellenen “özel kullanım hava sahası” (SUA) alanlarında veya yakınında meydana gelen olaylara odaklanacak. ABD ordusu, geçmişte askeri pilotlar tarafından tespit edilen bazı tanımlanamayan hava olaylarının, ABD’li bilim adamlarının bilmediği stratejik rakiplerin teknolojilerini temsil edebileceğinden endişe ediyor.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Herhangi bir cismin SUA’mıza gerçekleştirdiği saldırılar, uçuş güvenliği ve operasyon güvenliği endişeleri doğurur ve ulusal güvenlik sorunlarına yol açabilir.” diyerek durumu özetliyor. Savunma Bakanlığı, “Belirlenmiş veya tanımlanamayan herhangi bir havadaki nesne tarafından yapılan saldırı raporlarını çok ciddiye alıyor ve her birini araştırıyoruz.” diye de ekleme yapıyor.

Son olarak yeni ofisin, ABD Donanması’nın Tanımlanamayan Hava Olayları Görev Gücü’nün halefi olan Havadaki Nesne Tanımlama ve Yönetim Senkronizasyon Grubu (AOIMSG) olarak adlandırılmış olduğunu belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi