Anasayfa Haber Madenciler, Sıvı Daldırmayla Soğutma Yöntemine Geçiyor

Madenciler, Sıvı Daldırmayla Soğutma Yöntemine Geçiyor

Bitcoin madencileri, zaman zaman sunucularda kullanılan sıvı daldırma yöntemiyle daha düşük sıcaklıklar ve yüksek performans bekliyor.

Hız aşırtmacılar ilk olarak 2000’li yılların başında daldırma (suya batırma) yöntemiyle sıvı soğutmayı keşfettiler ve seçkin sunucu üreticileri bunu veri merkezleri için benimsemeye başlamıştı. Bitcoin madencileri ise kripto para madenciliğinde kullandığı makinelerin aşırı ısınmalarını önlemek ve kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için bu sistemlere yöneliyorlar.

Madencilik danışman şirketi BlocksBridge’in kurucusu Nishant Sharma, “Sıvıya batırılmış ekipman aşırı ısınmadan daha hızlı çalışır. İçinde makineler olan bir akvaryuma benziyor. Er ya da geç, tüm büyük madenciler büyük ölçekli daldırma madenciliği yapacak.” diyor.

Örneğin Teksaslı Nasdaq listesinde yer alan kripto para madenciliği yapan Riot Blockchain, kısa süre önce 46.000 madencilik makinesiyle endüstrinin ilk büyük ölçekli daldırma soğutmalı Bitcoin madencilik tesisini geliştirme planlarını duyurdu. Tesis ayrıca 20 MegaWatt’lık bir güç tüketecek.

Veri merkezleri, hava veya sıvı soğutma (büyük soğutma ekipmanı gerektiren iki yöntem) düşünülerek tasarlanmış özel alanlarda bulunuyor. Buna karşılık madencilik çiftlikleri terk edilmiş endüstriyel tesislerde veya depolara kuruluyor.

Veri merkezi operatörleri, Toplam Sahip Olma maliyeti (TSOM) ile ilgileniyor, bu nedenle maliyetleri kontrol atma tutmak için doğru özellik ve kalite kombinasyonları sunan teknolojiler seçmek zorundalar. Bir madencinin işletme maliyetleri %80’i elektrik faturalarıyla ilgili ve bu nedenle TSOM’den ziyade esas olarak performans ve istikrarlı güç tüketimine odaklanıyorlar.

Daldırma yöntemi yıllardır kullanılıyor ve zamanla gelişmeler aldı. Bu bağlamda tek fazlı veya çift fazlı daldırma soğutma yöntemlerinin seçimine bağlı olarak çok sayıda ekipman ve iletken olmayan sıvı mevcut.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.