Anasayfa Haber Kendini İmha Edebilen USB Bellek Geliştirildi

Kendini İmha Edebilen USB Bellek Geliştirildi

Henüz prototip aşamasında olan USB sürücüsü beş saniye içinde kendini imha edebiliyor.

Bir Rus yüksek teknoloji holdingi olan Rostec, içindeki NAND bellek yongalarını yok edebilen yerleşik fünyeye sahip bir USB flaş sürücü tanıttı. Üretici, patlatıcının manuel olarak etkinleştirilebileceğini ve ortaya çıkan tahribatın kullanıcı için tamamen güvenli olduğunu söylüyor.

Rostec şirketi Technodynamika, standart bir USB belleğe benzeyen yeni bir USB sürücü geliştirdi. Ancak normal sürücülerden farklı olarak yalnızca bir NAND bellek yongası ve USB’den NAND’ye bağlantı sağlayan köprü/kontrolcü ile birlikte gelmiyor. Aynı zamanda bir pil ve bir elektrik patlatıcıya sahip.

Rostec’e göre cihazın ucundaki bir düğmeye basılarak kapsül baskı devre kartını kümülatif bir şarjla yakmaya başlıyor. Ancak cihazın kasası bozulmadan kalıyor ve böylelikle müşterilerin güvenliği garanti ediliyor.

Bu arada Technodynamika, imha düğmesini yanlışlıkla aktif etme ihtimalinden korunmak için bir yöntem geliştirdi. İçeriklerini hızla silebilen modern sürücüler, genellikle depolanan verileri bir AES-256 anahtarıyla şifreler ve yalnızca verileri kullanımdan kaldırma zamanı geldiğinde anahtarı yok ederler. Müthiş performansa sahip bir kuantum bilgisayarınız olmadıkça, 256 bitlik bir anahtarı makul bir sürede neredeyse imkansız. Technodynamika CEO’su Igor Nasenkov şöyle diyor:

Bilgileri yetkisiz erişime karşı güvenilir bir şekilde koruyabilen yeni bir cihaz yarattık: veri kurtarmanın imkansızlığı uzmanlık tarafından kanıtlandı. Gelecekte, cihaz uzun süreli depolama sırasında güvenlik, mekanik darbelere dayanıklılık ve iklim faktörleri açısından test edilecek. Kasa için çeşitli tasarım seçenekleri üzerinde de çalışacağız.

Şu anda Rostec’in yalnızca prototip USB bellekleri mevcut ancak özel siparişler için hem performansı hem de kapasiteyi yapılandırabileceklerini söylüyorlar.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.