Anasayfa Haber Alder Lake İşlemcilerdeki Linux Hız Aşırtma Sorunu Yamalandı

Alder Lake İşlemcilerdeki Linux Hız Aşırtma Sorunu Yamalandı

12. nesil işlemciler ve Linux arasındaki Intel Turbo Boost Max Teknolojisiyle ilgili hata çözüme kavuşuyor.

Intel Alder Lake işlemcilerin hibrit mimarisiyle uyumsuzluğu nedeniyle Linux işletim sistemlerinde bazı sorunlar yaşandığını biliyoruz. Linux patronu Linus Torvalds ise konuyla ilgili birkaç yeni yamayı bir araya getirdi.

Yamalardan biri, Alder Lake işlemcilerinin hız aşırtma durumunda tam performans göstermelerini engelleyen, yakın zamanda keşfedilen Intel Turbo Boost Max Teknolojisi (ITMT) sorunu için bir düzeltme içeriyor. Bu hata, görev atama ve çekirdekleri öncelik süreciyle ilgili olduğu için Windows 11’deki son Ryzen CPPC2 sorununa çok benziyor.

Alder Lake’in sahip olduğu tek Linux hatası bu değil. Ayrıca önceki çekirdeklere kıyasla Linux 5.16’da büyük bir performans düşüşüne neden olan Cluster Schedule sorunu mevcut ve muhtemelen zamanla çözüme kavuşacak.

Yeni birleştirilmiş yama, Hardware-Controlled P-States (HWP) yardımıyla ITMT sorununu çözen bir düzeltme de dahil olmak üzere üç sorun için geliştirmeler içeriyor. Diğer sorunlar ise hazırda bekletme senaryoları ile ilgili. Yamanın tüm detaylarını aşağıdan görebilirsiniz.

Linux Yama Notları

  • Hız aşırtma etkinleştirilmiş (Srinivas Pandruvada) asimetrik sistemlerde intel_pstate ITMT (Intel Turbo Boost Max Teknolojisi) desteği.
  • Bant dışı performans denetimi etkinleştirilmiş (Adamos Ttofari) Ice Lake sunucu sistemlerinde intel_pstate’in düzgün çalışması sağlandı.
  • Aktif modda (Rafael Wysocki) CPU çevrimdışı ve çevrimiçi olduğu sırada ıntel_pstate’de EPP işleme düzeltmesi.
  • Anlık görüntü özel cihaz dosyasına (Evan Green) dayalı kullanıcı alanı arayüzünü kullanırken hazırda bekletme görüntüsü kaydetme sorunu düzeltildi.
  • Hazırda bekletme kodunun anlık görüntü engelleme aygıtını edinirken aynı modu kullanarak serbest bırakması sağlandı. (Thomas Zeitlhofer)
Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.