Anasayfa Haber Intel Arc Ekran Kartları Her Yıl Yeni Seriyle Gelebilir

Intel Arc Ekran Kartları Her Yıl Yeni Seriyle Gelebilir

Dördüncü nesil Intel Arc “Druid” GPU serisi ekran kartları yeni mimarisiyle birlikte 2025 yılında piyasada yerini alacak.

AMD ve NVIDIA gibi rakiplerinden farklı olarak Intel, tam dört nesil sonrasını içeren harici ekran kartı yol haritasını doğruladı. Arc markası adı altında ilk olarak Alchemist serisi kartları 2022 yılının ilk aylarında bekliyoruz. Görünüşe göre mavi takım GPU pazarı için yıllar sonrasının planlarını yapıyor.

Şirket şimdiye kadar yalnızca dört nesil ARC ürün serisi için planları onayladı: Alchemist, Battlemage, Celestial ve Druid. Daha önce bu isimlendirmelerin neye göre belirlendiğine bakmıştık. Ayrıca ilk serinin Intel Arc a170, a150 ve a130 gibi isimlerle piyasaya çıkmasını bekliyoruz.

Bu arada Arc Druid ile ilgili detaylar şu anda çok sınırlı. Intel, Xe HPG’nin ilk gerçek halefi olabilecek ve Xe Next Architecture’ı kullanacağını zaten doğruladı. 2. Nesil Arc Battlemage’in 2023’te piyasaya çıkacağı söylense de Celestian ve Druid ile ilgili herhangi bir tarih yoktu. Görünüşe göre Druid, Intel’in Arc grubundan Bryce‘ın söylediği gibi 2025’te piyasaya çıkacak.

Sonuç olarak dört nesil ilerideki bir üründen bahsediyoruz ve elbette gelecekte bazı değişimler olabilir. Druid gerçekten 2025’te gelirse, mavi takım her iki yılda bir yeni mimariler piyasaya süren rakiplerinin aksine, Arc GPU serisini yıllık olarak güncelleyecek.

Alchemist adlı ilk neslin mobil pazar için 2022 yılının ilk çeyreğinde ve masaüstü bilgisayarlar için ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.