Anasayfa Haber RISC-V Tabanlı Yeni Raspberry Pi Alternatifi: VisionFive

RISC-V Tabanlı Yeni Raspberry Pi Alternatifi: VisionFive

RISC-V mimarisi şimdi de düşük güçlü mini sistemlere geliyor ve Raspberry Pi için yeni alternatifler piyasaya çıkıyor.

Raspberry Pi mini sistemler düşük fiyatıyla ve sunduğu imkanlarla son yıllarda fazlasıyla ilgi çekiyor. Kısa bir süre önce Geniatech’in alternatif bilgisayarları tanıtılmıştı. Şimdi ise RISC-V mimarisine dayalı yeni bir tek kartlı bilgisayar ortaya çıktı: VisionFive V1.

Bu mini sistemler daha önce duyuru yapan ve ardından 2021’de Beagle V’i iptal eden StarFive tarafından piyasaya sürülecek.

VisionFive V1, 149 dolarlık fiyatıyla Raspberry Pi için yeni bir rakip olacak gibi görünüyor. 100 x 72 mm boyutlarındaki kart, Raspberry Pi 4’ten biraz daha büyük ve 1,5 GHz çift çekirdekli SiFive U74 RISC-V işlemciye sahip. RISC-V CPU 8 GB LPDDR4 bellekle gelirken cihazda bir de mikro SD kart yuvası yer alıyor. Bunun yanında HDMI 1.4, gigabit ethernet, 3,5 mm ses çıkışı, 4 adet USB 3.0 tip A bağlantı noktası ve güç için bir USB Tip-C bağlantısına yer verilmiş.

Kablosuz bağlantı için yerleşik olarak Wi-Fi 4 ve Bluetooth 4.2 desteği de mevcut. Ek olarak Raspberry Pi uyumlu gibi görünen 40 pinli bir GPIO header bulunuyor. Üretici ayrıca uyumlu kameralar ve ekranlarla kullanım için iki MIPI konektörü dahil etmiş.

VisionFive, farklı bir Linux dağıtımı olan Fedora (GitHub’da imajı mevcut) işletim sistemiyle birlikte gelecek. 8 Aralık’taki RISC-V Zirvesi’nde bir duyuru yapılacağı söyleniyor ve bazı slaytlar sızdırıldı. İkinci bir mini PC kart olan VisionFive V2 ise yine slayt görsellerinde görülüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.