Anasayfa Haber Snapdragon 8 Gen 1 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Snapdragon 8 Gen 1 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Snapdragon 8 Gen 1 özellikleri

Uzun zamandır hakkında konuşulan Snapdragon 8 Gen 1 özellikleri sonunda resmen belli oldu.

Qualcomm, amiral gemisi Android cihazlar için yeni nesil Snapdragon 8 Gen 1 çipsetini tanıttı. Çipset, yeni ARMv9 komut setine ve yeni bir adlandırma şemasına geçtiği için önceki tasarımlardan önemli derecede ayrılıyor.

Snapdragon 8 Gen 1 Özellikleri

Qualcomm’un ilk 4nm çipseti yeni nesil CPU mimarisini kullanan ilk model olmasıyla öne çıkıyor. CPU, üç küme tasarımını koruyor ancak çekirdekler artık ARMv9 tasarımlarına dayanıyor. Bu da ana çekirdeğin bir Cortex-X2 olduğu ve 3.0GHz’de çalışacağı anlamına gelmekte. Çipsetin arkasında, Cortex-A710’a dayalı 2.5 GHz’de çalışacak üç performans çekirdeği ve 1.8 GHz’de çalışan A510’a dayalı dört verimlilik çekirdeği bulunuyor. Genel olarak yeni CPU, Snapdragon 888’dekinden yüzde 20 daha hızlı olacak ve aynı zamanda güç kullanımını yüzde 30’a kadar azaltacak yapıda.

Yeni Adreno, yeni mimarisi sayesinde yüzde 30 performans artışı ve yüzde 25’e varan güç tasarrufu vaat ediyor. Qualcomm, biri geliştiricilerin performans ve güç verimliliği arasında bir denge kurmasına olanak tanıyan üç Elite Oyun özelliği geliştirmiş durumda.

Adreno Frame Motion Engine, GPU’nun aynı miktarda güç kullanırken iki katı kare hızında bir oyun oluşturmasını sağlıyor. Bu alternatif olarak, güç çekişini yarıya indirirken FPS’yi aynı tutabiliyor. Diğer bir yeni özellik ise masaüstü sınıfı hacimsel işleme. Hacimsel aydınlatma, dramatik aydınlatma efektleri için kullanıyor. Ayrıca, VRS’nin daha fazla oyuna entegrasyonunu kolaylaştırması gereken görüntü tabanlı bir VRS olan Değişken Hız Gölgelendirme Pro da yeni. Hatta Qualcomm, oyunlarının donanımdan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için en büyük oyun geliştiricilerinden bazılarıyla ortaklık kurdu.

Snapdragon 8 Gen 1, bellek bant genişliği saniyede 3,2 Gigapiksel’e yükseltilmiş yeni Spectra 680 Görüntü Sinyali İşlemcisini alıyor ve video kayıt desteğinin 30 FPS’de 108 MP’ye çıkmasına izin veriyor. Ayrıca 8K HDR çekim yapabiliyor ve aynı anda 64 MP görüntü alabiliyor. Diğer yapılandırmalar, birlikte üç 36MP kamerayı desteklemeyi ve 30 FPS video kaydetmeyi içeriyor. Spectra 680 ISP ayrıca bir saniyede 240 12 MP görüntü yakalayabilirken yeni Ultrawide Engine, görüntülerinizin bozuk görünmesini engelliyor. Bunun yanı sıra Qualcomm, yakınlaştırma amacıyla bir video süper çözünürlüğü tanıttı.

Qualcomm’un yedinci nesil AI Engine teknolojisi, Snapdragon 8 Gen 1’in önceki nesle kıyasla dört kat veya yüzde 400 performans artışı sağlamasına izin veriyor. Ayrıca iki kat daha hızlı Tensör hızlandırma, iki kat paylaşılan belleğe sahip ve Snapdragon 888’deki yapay zeka motorundan 1,7 kat daha az güç kullanıyor.

Snapdragon 8 Gen 1, hem 6 altı hem de mmWave işlemini destekleyen ve teorik olarak 10 Gbps hızlar sunabilen entegre bir X65 5G modeme sahip. Modem ilk kez, yükleme için taşıyıcı toplamayı da destekliyor. Yerel bağlantı, Wi-Fi 6 ve 6E desteğinin yanı sıra Bluetooth iyileştirmelerinden de yararlanıyor. Yeni çip, Bluetooth LE üzerinden CD Kayıpsız Ses yayınlayabiliyor. Ayrıca, mevcut teknoloji üzerinde büyük bir ilerlemeyi temsil eden Bluetooth LE Audio’yu da destekleniyor. Broadcast Audio özelliği, bir kaynağın bir veya birkaç ses akışını sınırsız sayıda alıcıya yayınlamasına izin veriyor. Ses geri kanalları ile birlikte stereo kayıt da destekleniyor.

Qualcomm ayrıca, hipervizörün (888 ile tanıtılan) altına oturacak olan Trust Management Engine’i tanıtarak çipin güvenliğini artırmak için çalıştı. Böylece TME, üzerindeki güvenlik bölgelerinin güvenliği ihlal edilmiş olsa bile güvenli kalıyor.

Snapdragon 8 Gen 1 tarafından desteklenen ilk amiral gemileri yıl sonundan önce piyasaya sürülecek. Bu cihazların duyurularının yakında yapılması bekleniyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.