Anasayfa Haber Qualcomm: “Snapdragon 8 Gen 1, Samsung 4nm Süreciyle Üretiliyor”

Qualcomm: “Snapdragon 8 Gen 1, Samsung 4nm Süreciyle Üretiliyor”

Snapdragon 8 Gen 1 özellikleri

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinin Samsung’un 4nm teknolojisi kullanılarak üretildiğini doğruladı.

Qualcomm, bu haftanın başlarında yeni nesil amiral gemisi akıllı telefon yonga seti Snapdragon 8 Gen 1’i tanıttı. Şirket, yonga setinin 4nm işlemi kullanılarak yapıldığını açıklarken, hangi şirketin üretimi üstlendiğini açıklamamıştı. Qualcomm yöneticileri, yeni bir açıklama ile yonga setinin Samsung Foundry tarafından üretildiğini onayladı.

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, dün şirketin yıllık zirvesindeki bir soru-cevap oturumu sırasında Snapdragon 8 Gen 1’in Samsung Foundry tarafından en son 4nm sürecinde yapıldığını açıkladı. Aynı zamanda, Qualcomm’un Mobil, Bilgi İşlem ve Altyapı işlerinin Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Alex Katouzian da Güney Kore’de yaptığı açıklama ile yeni amiral gemisi Snapdragon çipinin TSMC tarafından üretilmediğini söylemişti.

Snapdragon 8 Gen 1, Apple’ın A15 Bionic, MediaTek’in Dimensity 9000 ve Samsung’un Exynos 2200 akıllı telefon yonga setleri ile rekabet edecek. Hem A15 Bionic hem de Dimensity 9000, Samsung Foundry’nin ana rakibi ve dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi olan TSMC tarafından üretilmekte. Listede yer alan diğer iki yonga seti ise Samsung Foundry’nin 4nm işlemi ile üretiliyor. Ancak raporlar, TSMC’nin 4nm işleminin Samsung’un 4nm teknolojisinden daha verimli olduğunu iddia ediyor.

Şubat 2022’de piyasaya sürülecek olan Galaxy S22, bazı ülkelerde Exynos 2200’ü, bazı ülkelerde ise Snapdragon 8 Gen 1’i kullanacak. Exynos 2200 henüz resmi olarak tanıtılmamış olsa da yonga setinin Snapdragon 8 Gen 1 ve Dimensity 9000’e benzer bir CPU yapısına sahip olması bekleniyor. Üç yonga setinin ortak özelliği ise ARM’nin yeni CPU çekirdeklerini kullanıyor olmaları. Yonga setlerinde Cortex-X2, Cortex-A710 ve Cortex-A510 çekirdekleri yer alacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi