Anasayfa CES CES 2022 Ryzen 7000 Serisi Zen 4 İşlemciler Hakkında Tüm Bilinenler

Ryzen 7000 Serisi Zen 4 İşlemciler Hakkında Tüm Bilinenler

AMD, Zen mimarisiyle birlikte çok büyük atılımlar yaptı ve yoluna hız kesmeden devam ediyor. Intel’in 12. Nesil Alder Lake işlemcileri iddialı geldi ve kırmızılıların masaüstü platformda bir şeyler yapması gerekiyordu. Şirket bugün Ryzen 7000 markasıyla gelecek 5nm Zen 4 yongalarının ve yeni AM5 LGA soket yapısının görüntülerini paylaştı.

Ek olarak AMD, test sırasında tüm çekirdekleri 5.0 GHz’i aşan ve Halo Infinite çalıştıran bir Ryzen 7000 “Raphael” yongasının tanıtımını yaptı. Çip üreticisi, Ryzen 7000 işlemcilerin yılın ikinci yarısında geleceğini söylüyor.

Yeni nesil Zen 4 tabanlı Ryzen masaüstü CPU’ların kod adı Raphael olacak ve Zen 3 tabanlı Ryzen 5000 serisinin yerini alacak. AMD ayrıca Zen 4 mikro mimarisine sahip olacak olan Ryzen işlemcilerinin 2022 yılının ikinci yarısında çıkacağını doğruladı. Ancak muhtemelen tanıtım yılın son aylarına sarkacak.

Bu mimariyle birlikte yüksek IPC artışları hedefleniyor ve Intel ile yeni bir rekabet başlayacak. Daha da önemlisi, AM5 soket yapısıyla birlikte yeni bir platforma geçiş yapılacak.

Kırmızı ekip, Soket AM5 ile uyumlu soğutucuların Soket AM4 ile geriye dönük olarak uyumlu olacağını doğruladı. Ayrıca bu soğutucuları kullanmak için herhangi bir aparat veya farklı bir araca ihtiyaç duyulmayacak.

Bu yongalar Ryzen 7000 serisi olarak piyasaya çıkacak ve çevre boyunca kesiklere sahip tamamen yeniden tasarlanmış entegre bir ısı yayıcı (IHS) ile gelecek. Bu tasarım, Intel’in eski Skylake-X Core i9-7980XE HEDT modellerine biraz benziyor, ancak daha kapsamlı kesiklere sahip.

Raphael işlemciler, hem PCIe 5.0 hem de DDR5 arayüzlerini destekleyen yeni bir AM5 soketine takılacak ve bağlantı konusunda Alder Lake ailesini yakalayacak. Bu yeni soket AMD için büyük bir ayrılışı simgeliyor. Kırmızı takım böylelikle uzun ömürlü Pin Grid Array (PGA) AM4 soketlerinden bir Land Grid Array (LGA) AM5 düzenine geçiyor. Tamamen farklı LGA1718 soket arayüzüne (1718 pin) rağmen, AM5 soketi AM4 soğutucularını desteklemeye devam edecek.

AM5 soketinin daha yüksek Z-Yüksekliği nedeniyle bir dönüştürme kitine ihtiyaç duyacağınıza dair söylentiler uzun süredir yayılıyor. Ancak bir dönüştürme kiti gerektirse bile, AM4 soğutucu ekosisteminin uzun bir süredir canlı ve iyi durumda olduğunu söylemek mümkün.

TSMC, AMD’nin muhtemelen Raphael için kullanacağı düğüm olan N5 işleminin, AMD’nin şu anda Ryzen 5000 yongalarında kullandığı 7 nm işlemine kıyasla yoğunlukta 1.8 kat artışla birlikte %30 güç verimliliği veya %15 performans iyileştirmesi sunduğunu söylüyor. AMD’nin ayrıca veri merkezi için tasarlanmış 5nm Zen 4 tasarımları da var.

AMD, açılış konuşması sırasında Halo Infinite’i gerçek zamanlı olarak çalıştıran bir Zen 4 işlemcinin tanıtımını yaptı ve tüm çekirdekler 5.0 GHz’in üzerine çıktı. Bu da 5nm üretim teknolojisinin daha yüksek frekans hızları için kapıları aralayacağını gösteriyor.

Ryzen 7000 markası, Ryzen’ın nesiller arası isimlendirmesinde bir başka sıçramaya işaret ediyor. Bildiğiniz gibi Zen 3 ile güçlendirilmiş işlemciler Ryzen 5000 serisi olarak piyasaya çıktı ve AMD’nin Ryzen 6000 adını atladığını görüyoruz. Bunun nedeni ise fuarda duyurulan yeni Ryzen 6000 işlemcilerin 6nm süreçli Zen3+ mimarisiyle gelmesi.

Yeni Zen 4 mimarisinin Zen 3’e göre %25’e kadar IPC kazancı sağladığına dair söylentiler dolaşıyordu. TDP gereksinimlerine gelince, AMD AM5 platformu sıvı soğutucular (280 mm veya üstü) için önerilen amiral gemisi 170W CPU sınıfından başlayarak altı farklı segmente sahip olacak. Görünüşe göre daha yüksek voltajlar ve gelişmiş hız aşırtma desteği sunulacak.

Platformda DDR5-5200 bellek, 28 PCIe hattı, daha fazla NVMe 4.0 ve USB 3.2 G/Ç birimi bulunacak. Ek olarak yerel USB 4.0 desteğini görebiliriz. Başlangıçta AM5 için en az iki 600 serisi yonga seti olacak: X670 amiral gemisi ve ana akım B650. X670 yonga setli anakartların hem PCIe Gen 5 hem de DDR5 bellek desteğine sahip olması bekleniyor.

Tamamen yeni bir platformla birlikte gelecek olan Zen 4 Raphael ailesi, Intel’in Raptor Lake 13. Nesil masaüstü işlemci serisiyle karşı karşıya gelecek. Kırmızı ekip Zen 4 mimarisinin yanı sıra 3D V-Cache teknolojisine sahip Ryzen 7 5800X3D masaüstü işlemcisinden de bahsetti. Bu yongalar 2022 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak.

AMD Ryzen ‘Zen 4’ Masaüstü İşlemcilerin Beklenen Özellikleri

  • Yepyeni Zen 4 CPU çekirdeği.
  • IPC artışı ve mimari iyileştirmeler.
  • 6nm I/O kalıbı ile yeni TSMC 5nm üretim teknolojisi.
  • LGA1718 Soketli AM5 platformu
  • Çift Kanallı DDR5 bellek desteği
  • 28 PCIe Gen 4.0 yolu (CPU’ya Özel)
  • 105-120W aralığında TDP (Üst sınır aralığı ~170W)

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.