Anasayfa Haber Radeon Super Resolution, Oyun Performansını %70’e Kadar Artırabilir

Radeon Super Resolution, Oyun Performansını %70’e Kadar Artırabilir

AMD, CES’te yeni RX 6500 XT ekran kartıyla birlikte binlerce oyunda desteklenecek olan Radeon Süper Çözünürlük (Radeon Super Resolution-RSR) görüntü yükseltme teknolojisini duyurdu. Kırmızılılar şimdi yaklaşan AMD Software: Adrenalin Edition sürücüsüyle ilgili yeni bir video yayınladı ve teknolojinin bazı büyük performans sunacağını vaat etti. Bu da elbette sayısız oyuncunun yüzünü güldürecek.

Yonga üreticisi tarafından yayınlanan videoda yerel 1440p’den 4K’ya (RSR Açık) yükseltme yaparak yapıldığını görüyoruz. Daha önemlisi ise Radeon Super Resolution teknolojisi kullanılarak %70’e varan etkileyici performans artışlarından bahsediliyor. Daha önce AMD, Warframe’de %55’e varan performans artışları sergilemişti.

RSR teknolojisi, FidelityFX Super Resolution temeli üzerine inşa edildi ve sürücü düzeyinde destek sunulacak. Yani muhtemelen geliştiriciler bu teknolojiyi oyun motoruna eklemek için zaman harcamayacak ve oyuncular doğrudan bu özelliği aktif edebilecek.

Teknoloji tüm modern AMD Radeon RX grafik kartları tarafından destekleniyor. RSR desteğine sahip Adrenalin sürümünün ne zaman kullanılacağını tam olarak bilmiyoruz, ancak fazla uzun sürmeyecektir. Bitirmeden önce, AMD bu teknolojiyi şöyle tanımlıyor:

Radeon Super Resolution (RSR), AMD FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) teknolojimizde bulunan algoritmanın aynısını kullanan bir sürücü içi yükseltme özelliğidir. Oyuncular, uyumlu herhangi bir oyunda yeni performans düzeylerini ortaya çıkarmak için RSR’den yararlanabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.