Anasayfa Haber Ekran Kartı Fiyatları Gerilemeye Başlayabilir

Ekran Kartı Fiyatları Gerilemeye Başlayabilir

Kontrolden çıkan ekran kartı pazarının toparlanma yolunda olduğuna dair ilk iyimser işaretleri görmeye başlıyoruz. Şu anda halen fiyatlar tavanda, ancak madencilerden gelen talebin azalmasıyla birlikte GPU sevkiyatlarının bu yıl %10 artması bekleniyor.

DigiTimes Asia, ASUS, MSI, Gigabyte ve ASRock’un geçen yıl grafik kartı sevkiyatlarında önemli bir büyüme kaydettiğini ve 2022’de %10 daha artmasının beklendiğini bildirdi. Covid-19 vakalarındaki artış, bileşen eksiklikleri ve lojistik sorunlarla birlikte artan talep, ekran kartı fiyatlarının uçmasına neden oluyor. Ancak kart sevkiyatlarının bu yıl artması bekleniyor ve tüketici talebi aslında düşüyor.

Aslına bakarsanız tüketicilerden gelen talebin yavaşlaması Ehereum ile doğrudan ilişkili. Ethereum fiyatının bir haftada %22 ve iki aylık dilimde %38 oranında düştüğünü bildirmiştik. Artan sevkiyatların yanında talebin azalmasıyla birlikte daha ucuz ekran kartlarını stoklarda görmeye başlayabiliriz.

Öte yandan dizüstü bilgisayar talebinin düşmesi beklenmiyor. DigiTimes Asia, ASUS, Dell, HP ve Apple’ın önümüzdeki 1-2 yıl için çip kapasitesi rezerve ettiğini yazıyor. Ayrıca laptop sevkiyatlarının 2022’de sabit kalması veya yıllık bazda %10 artması bekleniyor.

Ayrıca önümüzdeki birkaç ay içinde Intel’in Arc Alchemist ekran kartlarının piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Arenaya yeni oyuncunun girmesiyle birlikte kullanıcıların seçeneği de artabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.